ÇÜ Eğitim Fakültesinde mezuniyet sevinci

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı mezunlarını düzenlenen görkemli törenle uğurladı. Açık Hava Amfisi’nde gerçekleştirilen törenle 12 farklı bölümden mezun olan 766 öğretmen adayı mezuniyet sevinci yaşadı.

ÇÜ Eğitim Fakültesinde mezuniyet sevinci

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Elekcioğlu, Dekan Prof. Dr. Ahmet Doğanay, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Törenin açılış konuşmasını öğrenciler adına fakülte birincisi Öznur Topal gerçekleştirdi.

“Prof. Dr. Doğanay: Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Mezun Olmak Bir Ayrıcalık”

Daha sonra Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Doğanay 12 farklı programdan mezun olan 766 öğretmen adayının sevincini paylaştıklarını ifade ederek, fakültelerinin milli eğitim sistemine kazandıracağı iyi yetişmiş, mesleğinde yetkin öğretmen adaylarını gururla uğurladıklarını söyledi.  Saygın, uluslararası sıralama kuruluşları tarafından Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Çukurova Üniversitesi’nin Eğitim Fakültesi’nden mezun olmanın bir ayrıcalık olduğuna değinen Prof. Dr. Doğanay, “Ayrıca mezun olduğunuz Çukurova Üniversitesi YÖK tarafından belirlenen Türkiye’nin 15 araştırma üniversitesi arasında yer alıyor. Yine üniversitemiz uluslararasılaşma misyonu çerçevesinde YÖK tarafından belirlenen 20 pilot üniversite arasında bulunuyor. Bununla gurur duymalısınız. Bununla birlikte, bu özelliklere sahip bir üniversiteden mezun olmanın sizlere yükleyeceği sorumlulukların da bilincinde olmanızı bekliyoruz. Mezuniyet okulun sonu ancak öğrenmenin sonu değildir. Öğrenme ve eğitim yaşam boyu devam eden bir süreçtir.“ şeklinde konuştu.

banner625
 Prof. Dr. Elekcioğlu; “Öğretmenler Toplumların Kültürlerini İnşa Etmesinde Ve Çağdaşlaşma Sürecinde Büyük Paya Sahip “

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Elekcioğlu ise lisans eğitimini tamamlayan öğrencileri, yirmi birinci yüzyılın ihtiyaçlarını karşılayacak niteliklere sahip öğretmenler olarak mezun etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirterek, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin 1982 yılından bugüne çok sayıda mezun vererek Milli Eğitime çok değerli öğretmenler kazandırdığını söyledi. Öğretmenlerin toplumların kültürlerini inşa etmesinde ve çağdaşlaşma sürecinde büyük paya sahip olduklarını hatırlatan Prof. Dr. Elekcioğlu,  “Öğrencilerini iyiye, doğruya, güzele, erdemli olmaya götüren ve bunun mücadelesini veren kişiler öğretmenlerdir. Öğretmenler, bir ülkenin kalkınmasında, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde, toplumdaki huzur ve sosyal barışın sağlanmasında, toplumun yarınlarının şekillenmesinde, bireylerin toplumsal hayata hazırlanmasında, toplumun kültür ve değerlerinin genç kuşaklara aktarılmasında önemli rol oynarlar. Eğitim kurumlarının ve beraberinde öğretmenliğin ortaya çıkışından günümüze kadar her alanda olduğu gibi eğitim alanında da çok hızlı değişme ve gelişmeler yaşanmaktadır. Çağımızda öğretmenlerin, görevini, yaşamını, öğrencilerini seven, yaratıcı, eleştirel ve analitik düşünebilen, entelektüel, empati kurabilen, teknolojik bilgi ve becerilere sahip olan, farklılıklara saygı duyan bir dünya vatandaşı olmaları ön plana çıkmıştır. Günümüz bilgi toplumunda, bireylerin bilgiyi oluşturma ve kullanma süreçlerinde aktif rol alan öğretmenlerin pek çok niteliğe sahip olmaları gerektiği bilinen bir gerçektir. Ülkenin gelişmesinde ve kalkınmasında ihtiyaç duyulan nitelikte insan gücü, ancak toplumsal yapıya uygun çağdaş ve kaliteli bir eğitim ile yetiştirilebilir.  Bu süreçte en önemli sorumluluk öğretmenlerindir.” ifadelerini kullandı.

 Öğretmen Andını Okuyarak Keplerini Havaya Fırlattılar.

Açılış konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere diplomaları takdim edilirken fakülte birincisi Öznur Topal yaş kütüğüne plakasını çaktı.

Öğrencilerin diplomalarını almasının ardından Eğitim Fakültesi kıdemli öğretim elemanlarından Öğretim Görevlisi Ömer Arslantaş öğrencilere Öğretmen Andı’nı okutarak keplerini havaya fırlattı. 766 öğretmen adayı hep birlikte müzik eşliğinde oynayarak eğlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner669

cyberturk.biz