ÇÜ Erasmus+ Programının 30. Yılını Kutladı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Dış İlişkiler Birimi, Erasmus+ Programının 30. Yılını çok özel bir etkinlikle kutladı. Erasmus Fakülte ve Bölüm koordinatörlerinin davet edildiği etkinlik Sheraton Adana Grand Otelde gerçekleşti.

ÇÜ Erasmus+ Programının 30. Yılını Kutladı

Kutlama öncesi iki saatlik bir bilgilendirme toplantısı düzenleyen ÇÜ Dış İlişkiler Erasmus Koordinatörlüğü, programın yenilikleri, yeni dönem başvuru süreci, Uluslararası Kredi Hareketliliği ve Çukurova Üniversitesi’nde Erasmus rakamları hakkında genel değerlendirme yaptı.

Akademisyenlere Erasmus Anlatıldı.

Bilgilendirme sunumlarının ardından Erasmus Kurum Koordinatörü Semra Sadık Krupka ve Dış İlişkiler Genel Koordinatörü Müge Ergin, özellikle programın işleyişi esnasında izlenen resmi prosedürler, akademik tanınma ve yeni dönem başvuru süreci konusunda Erasmus koordinatörlerinin sorularını cevapladı. Ardından Erasmus Kurum Koordinatörü Semra Sadık Krupka ve Uluslararasılaşma Koordinatörü Seher Özer Ütük, 2017-2018 yılı itibariyle başlayan ve Çukurova Üniversitesinin Koordinatör Üniversite olduğu “Uluslararası Kredi Hareketliliği” faaliyetleri ve yeni dönem başvuru süreci hakkında genel bilgiler verdi.

30. Yıl Pastası Kesildi.

banner625
Toplantının ardından Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan’ın ve Dış İlişkiler Birimi Akademik Kurulunun da katıldığı akşam yemeği esnasında Erasmus+ 30 Yıl pastası kesildi. 

Erasmus+ Programının 30. Yılı

Erasmus Programı, Avrupa için bir dönüm noktası çünkü Erasmus+ programı tam 30 yıldır insanların hayatlarını değiştiriyor. Program özellikle gençlerin iş bulma şanslarını artırmalarını, yeni bir dil öğrenmelerini, Avrupa vatandaşlığı fikrini daha iyi kavramalarını ve gönüllülük ile ilgili yeni motivasyon kazanmalarını destekliyor. 1987 yılında sadece yükseköğretim alanında 3000 öğrencinin hareketliliği ile başlayan Erasmus Programı, zaman içerisinde eğitimin diğer alanlarını ve gençliği de kapsayarak sürekli gelişti. Socrates, Leonardo da Vinci, Hayatboyu Öğrenme, Gençlik adı altında 7’şer yıllık periyotlarla uygulanan program,  2014-2020 dönemi için “Erasmus+” markası altında yeniden yapılandırıldı. 

Türkiye’de Erasmus 2003 yılında başladı ve Çukurova Üniversitesi ilk yılından itibaren programın içerisinde yer alan en aktif ve yüksek bütçeli kurumlardan biri oldu.

2004 pilot çalışma döneminden beri, üniversitemiz Dış İlişkiler Birimi Erasmus Koordinatörlüğü tarafından yürütülen Erasmus programları sayesinde 3000 fazla öğrencinin yurt dışında eğitim görmesi, 700’den fazla öğrencinin Avrupa’daki işletmelerde staj yapmaları, yaklaşık 370 personelin eğitim alma ve ders verme gibi akademik deneyimlerini geliştirmeleri ve 700’den fazla öğrencinin üniversitemizde öğrenim görmesi sağlandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz