ÇÜ'de “Bilim ve Kadın Sempozyumu” yapıldı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliğiyle “Bilim ve Kadın Sempozyumu” düzenlendi.

ÇÜ'de “Bilim ve Kadın Sempozyumu” yapıldı

Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisi'nde gerçekleşen Sempozyumun konuşmacısı, Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk, M.I.T. (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) ve Harvard Üniversitesi'nde aynı anda proje yürüten tek isim olan bilim kadını Dr.Canan Dağdeviren’di.

Programa; Çukurova Üniversitesi Akademisyenleri, Kent Konseyi Genel Sekreteri Burak İnceoğlu, Kadın Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri, kadın dernekleri temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

İnsanlık için bilimin önemini vurgulayan, medikal tıp ve biyoloji alanında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulunan Dr. Dağdevirenyaptığı değerlendirmede, inanılmaz enerjik, soru soran, sorgulayan, çözüm odaklı neslin yetiştiğini, bu coğrafyadaki hiçbir gencin başarısız olmak gibi bir lüksü olmadığını kaydetti.

Programda söz alan Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Z. Cennet Ünal da, bilim adamı yerine bilim İnsanı demeyi öğrendiğimiz gün, dilimizdeki dönüşümün başlayıp toplumsal cinsiyet eşitliğine adım adım yaklaşmış olacağımızı vurguladı. Ünal, böyle küçük dönüşümlerle toplumların en büyük sorunlarından biri olan Kadına Yönelik Şiddetin de önüne geçilebileceğini aktardı.

banner625
Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Burak İnceoğlu ise, medikal buluşları ile Türk Milleti’ne gurur yaşatan, gençlerin örnek alması gereken bir başarı öyküsü olduğunu belirterek, Dr. Dağdeviren’e teşekkür plaketi takdim etti.

Program sonunda; Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Evşen Nazik ve Doç. Dr. Sevban Arslan; öğrencilerin ve ÇÜ Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanlarının ufkunu açacak, vizyon değeri olan, ülkemizin gururu bir bilim insanını misafir etmekten duydukları mutluluğu ifade ederek, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar adına teşekkür plaketi takdim ettiler.

Çukurova Teknokent Adana İçin Büyük Bir Şans.

Sempozyumun ardından Çukurova Üniversitesi Teknokent laboratuvarlarını da ziyaret eden Dr. Dağdeviren, Teknokent'in Adana için büyük bir şans olduğunu belirtti ve burada çalışma yapacak olan akademisyen ve öğrenciler için başarılar diledi.

Adana ziyaretinin son gününde, Adana Kent Konseyi Merkezi'nin de bulunduğu Tarihi Kız Lisesi Binası'nı ziyaret eden Dr. Dağdeviren, Kız Lisesi Mezunlar Derneği'nin anı defterini; Türk kadınının Atatürk’e borçlu olduğunu kaleme aldığı notuyla, imzaladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz