Çukurova karikatür festivaline yoğun ilgi

Adana'nın Çukurova ilçesinde düzenlenen 2. Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali, sanatseverleri Çukurova Belediyesi'nde buluşturdu.

Çukurova karikatür festivaline yoğun ilgi

2 gün süren festivalin son gününde karikatür yarışmasında dereceye girenler “Musa Kart Basın Özgürlüğü” ödülüne kavuşurken, dolu dolu geçen festivalde verilen mesajlar geceye damga vurdu. Festival, Sunay Akın’ın 'Bakmak ile Görmek' adlı gösterisi ile son buldu.

FESTİVAL COŞKUYLA BAŞLAYIP COŞKUYLA BİTTİ
Adana'da yine bir ilki gerçekleştirerek karikatür festivali düzenleyen Çukurova Belediyesi’nin, bu sene 2'ncisini gerçekleştirdiği Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali yoğun ve coşkulu bir kalabalığa sahne oldu. Festivalde kurulan 'Çizim Atölyesi'nde bir ilk gerçekleşti. Etkinlikte bir araya gelen çocuklar ve karikatürcülerin birbirlerinin karikatürlerini çizdiler. Keyifli anlara sahne olan etkinliği vatandaşlar büyük bir beğeniyle ve alkışlarla izledi. Bülent Üstün, Emrah Ablak, Hicabi Demirci, Yılmaz Aslantürk ve Tan Oral'ın Çukurova Belediyesi bahçesinde kurulan Komik Şeyler adlı standı ve Cihan Demirci'nin Oğuz Abi'nin Gırgır'ı, Zeynep Özatalay'ın Türkiye'de Editoryal İllüstrasyon isimli paneli büyük ilgi gördü. Dolu dolu geçen festivalde Erdoğan Karayel'in yönlendirmesini yaptığı Oleksy Kustovsky ve Marco de Angelis'in 'Dünya Neyi Çiziyor?' söyleşisi de yer aldı. Festivale renk katan isimlerden olan Karayel'in Çizgilerde Yaşayanlar- Portre Karikatürler ile Zeynep Özatalay'ın Çizgili Türkiye Gündemi sergisi festival boyunca sergilendi.

banner560
“BASKILARA KARŞI KARİKATÜRE YASLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
2. Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali kapsamında düzenlenen “Musa Kart Basın Özgürlüğü Ödülleri” ile Aile konulu yarışmaya katılanlardan dereceye girenler ödüllerine kavuştu. Gönderilen yüzlerce karikatür arasında dereceye giren 41 eserden 6’sı ödüle layık görüldü. Toplam 6 kişiye ödülleri jüri başkanı karikatürcü Tan Oral, Cumhuriyet Gazetesi çizeri Musa Kart ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin tarafından verildi. Tutuklu bulunduğu İstanbul Silivri Cezaevinde 272 günün ardından 21 Temmuz’da özgürlüğüne kavuşan Cumhuriyet gazetesinin 1’inci sayfa çizeri karikatürist Musa Kart, kendi adına verilen  “Musa Kart Basın Özgürlüğü Ödülü”nü, ilk üçe girecek olan eser sahiplerine bizzat takdim etti. Gecede konuşan usta isim, “Benim karikatürle yürüyüşüm 40 yıla dayanıyor. Bu yürüyüşte birbirimizi hiç bırakmadık, hiç aldatmadık. Ben Cumhuriyet davasının 29 yıllık tutuksuz sanığıyım ve susturulmak istenen tek karikatürist ben değilim. Arkadaşlarım hala cezaevindeler ve 25 Aralık’ta duruşmaları yapılacak. Onlara Çukurova’dan selamları iletiyorum. Bizler çizmeye devam edeceğiz. Çünkü biz çizerek baş edebiliyoruz yaralarımızla. Baskı politikalarına karşı mizaha ve karikatüre yaslanmaya devam edeceğiz” dedi.

“HEPİMİZ ÇOCUĞUZ VE ÇOCUKLAR CEZAEVİNE GİRMEZ”
Musa Kart’a ve festivale katılan tüm katılımcılara plaketlerini veren Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Türkiye’den ve dünyadan çok değerli konuklarımızla bugün bir arada olduğum için çok mutluyum. Bizim bütün amacımız Adana’yı kültür ve sanata doyurabilmek. Bu yıl 2’ncisini gerçekleştirdiğimiz festivalimiz, her geçen sene daha da zenginleşecek, büyüyecek, gelişecek ve sadece Türkiye’de değil dünyada da konuşulacak” dedi. Ünlü karikatürist Musa Kart cezaevindeyken “Musa Kart Basın Özgürlüğü Ödülü” verilmesini planladıklarını hatırlatan Başkan Çetin, “Bu ödülü vermeyi kararlaştırdığımızda Musa Kart cezaevindeydi ve ben, ‘İnşallah festival gününe kadar aramızda olur ve ödülü kendisi takdim eder’ dedim, dileğim de kabul oldu. Bugün gazeteciler yazdıkları sanatçılar çizdikleri için cezaevindeler. Biz özgürlüğün, insan haklarının, demokrasinin ve hukuk devletinin olduğu bir Türkiye istiyoruz. Bunun için de çocukluk hayalini kaybetmemiş karikatürcülerimize ihtiyaç var. Bir gün gelecek ve o gün insanlar düşündükleri, yazdıkları, çizdikleri için yargılanmayacaklar. Karikatürcü dostlarımızın da söylediği gibi, ‘Hepimiz çocuğuz ve çocuklar cezaevine girmez."

Güzel günler göreceğiz çocuklar!Bir gün özlemini kurduğunuz Türkiye’ye hep birlikte kavuşacağız” şeklindeki konuşması alkışlarla karşılandı. Festival, Sunay Akın’ın Bakmak ile Görmek adlı gösterisi ile son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner621