Çukurova Meclisinden Kudüs kararına ortak tepki

Çukurova Belediye Meclisi, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıması kararı ile ilgili bir deklarasyon yayınladı.

Çukurova Meclisinden Kudüs kararına ortak tepki

Mecliste bulunan 3 siyasi parti adına yayınlanan deklarasyonda Kudüs’ün statüsünün değiştirilemeyeceği, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının ihlal edilemeyeceği belirtildi.

ÇUKUROVA MECLİSİ KUDÜS KARARINA ORTAK TEPKİ GÖSTERDİ

banner625
Çukurova İlçe Belediye Meclisi, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını yayınladığı ortak bir deklarasyon ile kınadı. Kudüs’ün 3 semavi din için de Ortadoğu’nun kalbi olduğu belirtilen deklarasyonda,  “Kudüs üç semavi din için de Ortadoğu’nun kalbidir. Kudüs'ün statüsü değiştirilemez, BM Kararları ihlal edilemez.  Kudüs tüm insanlığın başkentidir. Uzun yıllar İslam dünyasının başkenti olan Kudüs Müslümanların ilk kıblesidir, kutsalıdır. Bu kararı nefretle kınıyoruz. Bu karar Ortadoğu’da kesinlikle barışa hizmet etmeyecektir” denildi. Çukurova Belediye Meclisi'nin 7 Aralık 2017 tarihli oturumunda yayınlanan deklarasyonda şunlar kaydedildi:

“ABD Başkanı Trump’un uluslar arası statüsü tartışmalı olan kadim Kudüs kenti ile ilgili olarak İsrail devlerinin başkenti olduğuna ve ABD İsrail Büyükelçiliği’nin buraya taşınacağına dair imzaladığı Başkanlık kararnamesi zaten kaosun ve çatışmalı bir sürecin içinden geçmekte olan Ortadoğu coğrafyasındaki yangını daha da körüklemekten başka bir anlama gelmeyecektir. Kudüs, 3 semavi din için de hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Ortadoğu'nun yüreğidir. Kudüs, ilk kıblemiz, Harem-i Şerif ile birlikte üç semavi dinin kutsal mekanlarıyla tarihi, kültürel, dini kimliğini kazanmış olan ve bu niteliğiyle dünya esenliğinin göz bebeği bir şehirdir. Kudüs'ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Kudüs merkezli olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında bir dizi insani, ahlaki ve siyasi dram yaşanmıştır. Filistin sorunu dediğimiz ve gerçekte bir insanlık sorunu olan konu, bu yaşananların bir ürünüdür ve halen tüm barış çabalarıyla birlikte bunları tahrip eden saldırgan politikalar nedeniyle insanlığın gündemindedir.1947'den bu yana tüm BM kararlarında Kudüs'ün İsrail hakimiyeti altında bulunması kabul edilmemiş, 1967'de İsrail'in Doğu Kudüs'ü işgal etmesinden sonra ise yine BM, İsrail'i Kudüs'ün statüsünü değiştirecek girişimlerden kaçınmaya çağırmıştır. Keza İsrail'in 1980'deki ilhak kararı, BM Güvenlik Konseyince kınanmış, bu konuda İsrail hükümetinin almış olduğu tüm kararların hükümsüzlüğü kayıt altına alınmıştır. Bu kararda ayrıca İsrail'deki diplomatik misyonların Kudüs'te bulunamayacağı da ifade edilmiştir. İsrail'in bu türden politikalarını özetleyen, ‘Kudüs'ü başkent yapma’ girişimlerine ABD'nin destek verme olarak anlaşılabilecek bir yola girmesi asla kabul edilemez. ‘Filistin Sorunu’nu çözme, bölgeye barış ve istikrar getirme temelinde uzun yıllardan bu yana ‘arabulucu’ olarak davranan, dünya kamuoyuna kendi misyonunu bu şekilde anlatan Amerika’nın bugünkü tavrı, bölgede bir dizi tehlikeli gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak bir yaklaşımdır. Halen ‘Filistin Sorunu’nu çözmek için gösterilen barışçıl çabalar, bu girişim karşısında muhakkak büyük darbe alacak, Ortadoğu'da bir dizi istikrarsızlık yaşanacaktır. İsrail ve Filistin arasında adil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barış gerçekleşmeden insanlığın huzur ve selamete ulaşmasının mümkün olmayacağı unutulmamalıdır.

Bu kabul edilemez gelişmeler karşısında Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan 80 milyonun her bir ferdinin, BM kararları hilafına, Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimleri kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesini Çukurova Belediye Meclisi olarak dünya kamuoyuna ifade ve ilan ederiz"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz