Dersten sonra televizyon öğrenileni unutturuyor

Eğitimde başarının birden yakalanamayacağını belirten Psikolojik Danışman ve Rehberlik Uzmanı Dr. Fatih Kalkınç, başarının adım adım takip edilip zamana yayılarak elde edilebileceğini söyledi.

Dersten sonra televizyon öğrenileni unutturuyor

Özel Burç Okulları tarafından öğrenci velilerine yönelik, Ramazanoğlu Camii konferans salonunda düzenlenen seminerde, ' ‘Çocuğun Başarısında Anne ve Babanın Rolü’ anlatıldı. Yoğun ilgi gösterilen semineri sunan Dr. Kalkınç, televizyonu sürekli açık olan ailelerin, çocuklarının derslerinde başarısız olması durumunda şikayet etme haklarının olmadığını söyledi.

 

Başarısızlığın nedeni

Dr. Kalkınç,  ''Öğrencinin başarısızlığının sebeplerinden en başta geleni dikkat eksiğidir. Derste dikkat eksikliği aslında öğrencinin dikkatini birden çok şeylere yaydığı dikkat fazlalığıdır. Dikkat eksikliğinin sebebi ise yatıncaya kadar izlenilen televizyondur. Ders çalıştıktan sonra televizyon izleyerek uyumak öğrenilenleri unutturmaktadır. Uyumadan önce ne yapılmışsa sabah uyanınca o hatırlanır. Uyumadan önce yapılacak en yararlı şey kitap okumaktır'' dedi.

 

Yazarak çalışın

Yazarak çalışmanın unutmayı azalttığını belirten Dr. Fatih Kalkınç, anne ve babaların kitap okuyarak çocuklarına örnek olmalarının çok önemli olduğunu belirtti.  Oyun oynamanın önemine de değinen Dr. Fatih Kalkınç, çocukların bilgisayarla değil, terleyecekleri oyunlar oynaması gerektiğini söyledi.

banner625

Cep telefonu enerjinin yüzde 30'unu alıyor

Dr. Fatih Kalkınç, ders çalışırken cep telefonundan uzak durulması önerisinde bulunarak, ''Yapılan araştırmalara göre, cep telefonu insan vücuduna yüzde 30 enerji kaybı verir, bundan dolayı çocuklarımız ders çalışırken cep telefonundan uzak durmalı. Bilgisayarlar mutlaka evin oturma odasında olmalı ve ekranı kapıya dönük olmalı. Bilgisayara girilecek saatler de mutlaka ebeveynler tarafından belirlenmelidir.” dedi.  Kalkınç, cep telefonunun insan vücuduna zararını yaptığı bir gösteriyle anne ve babalara ispatladı.

“Faydalı alışkanlıklar edinmeliyiz”
Velilerden faydalı alışkanlıklar edinerek, çocuklarına örnek olmalarını isteyen Kalkınç, bir veliden sigarayı bırakma sözü aldı. Kalkınç, "Allah insanları öyle bir yaratmış ki, insan vücudunun direnci kendisine faydalı olan bir şeye karşı artıyor. Fakat vücuda zarar veren bir şeyde ise direnç diye bir şey kalmıyor. Bizler her zaman kendimize faydalı alışkanlıklar edinmeliyiz.' dedi.
Kalkınç, düzenledikleri eğitim etkinliğinden dolayı, Burç Okulları yönetimine, öğretmen ve velilerine teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2013, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz