Doğada Bir Güzellik Ölçütü: Altın Oran

Prof. Dr. Fikri Akdeniz, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği etkinliğe katıldı.

Doğada Bir Güzellik Ölçütü: Altın Oran

ÇÜ Akif Kansu Konferans Salonu’ndaki etkinlikte Çağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fikri Akdeniz, “Doğada Bir Güzellik Ölçütü: Altın Oran” başlıklı sunum yaptı.
Konuşmasına güzelliğin tanımıyla başlayan Prof. Dr. Akdeniz, güzelliği çoğunluğun beğenisini yansıtan bir kavram olduğunu söyledi.

banner625
Doğada gerek canlılarda gerekse de bitkilerde rastlanılan güzelliklerin insanoğlunun doğayı anlamak uğruna geliştirdiği matematik diliyle nasıl tanımlanabildiğini anlatan Prof. Dr. Akdeniz, yanında getirdiği deniz canlılarına ait kabukları da dinleyicilere gösterdi.

Doğaya farklı bir açıdan matematikçi gözüyle bakıldığında doğadaki simetri, spiraller, Fibonacci sayıları ve altın oranın keşfedilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Akdeniz’e konuşmasının sonunda, ÇÜ İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Genç tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz