Emekli-Sen’den parasız sağlık için imza kampanyası

Emekli-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Bunsuz, sağlıkta dönüşüm programıyla sağlık hizmetlerinin bir hak olmaktan çıkarıldığını söyledi

Emekli-Sen’den parasız sağlık için imza kampanyası

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Adana Şubesi, sağlık hizmetlerinde alınan katkı/katılım payları ve ek ücretlerin kaldırılması için imza kampanyası başlattı. Şube Başkanı Mehmet Bunsuz, aralarında emeklilerin de bulunduğu milyonlarca dar gelirli emekçi yurttaş için sağlık hizmetlerinin ulaşılması imkansız, lüks bir hizmet haline geldiğini söyledi.  İnönü Parkı’nda yapılan basın açıklamasına CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, DİSK Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu, SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, CHP Sarıçam İlçe Başkanı Celal Güven ve sendika üyesi emekliler katıldı.

Şube Başkanı Mehmet Bunsuz, iktidarın sağlıkta dönüşüm programının özellikle dar gelirli yurttaşlar için önemli sorunlara neden olduğunu vurguladı. Sağlık sorunları için herhangi bir sağlık kurumuna başvuran bir yurttaşın, kapıdan içeri girdiği andan itibaren cebinden para ödemeye başladığını belirten Bunsuz, sağlık hizmetlerinin ulaşılması neredeyse imkansız, lüks tüketim ürünlerinden farksız hale geldiğini kaydetti.

banner560
Bu uygulamaların anayasada yer alan sosyal devlet ilkesine aykırı olduğunun altını çizen Bunsuz, yine anayasanın hükümleri gereği olarak devletin, yurttaşlarının sağlıklı yaşamaları ve bozulan sağlıklarına kavuşmaları için gerekli tedavi hizmetlerini karşılıksız vermesi gerektiğini söyledi.

Sağlıkta dönüşüm programının hayata geçirilmesiyle birlikte yurttaşların aldığı sağlık hizmetlerinin neredeyse tamamında farklı adlarla ceplerinden ödeme yapmak zorunda kaldığına dikkati çeken Bunsuz,”Bu yıkım programıyla sağlık bir hak olmaktan çıkarılmıştır. Sağlığın maliyeti eskisine göre katlandı. Bu artışlar nedeniyle hem devlet harcamaları hem de cepten harcamalar hızla arttı. Sağlığın piyasadan satın alınır bir meta haline getirilmesi en çok da sağlıkları bozulmuş olan emeklileri vurmaktadır. Halbuki, anayasamızın 62. Maddesinin 3.fıkrasında ‘Yaşlılar, devletçe korunur. Yaşlılara devlet yardımı ve sağlanacak diğer haklar ve kolaylıklar kanunla düzenlenir’ denmektedir. BU maddeye rağmen, sağlık hakkının sunumunda yaşlıları koruyacak kanuni düzenlemeler uygulamaya konmamıştır” dedi.

 Bunsuz, sağlık hizmetlerinden katkı/katılım payları ve ek ücretlerin alınmaması, sağlık hakkının sosyal devlet tarafından herkese eşit ve parasız verilmesi talebiyle 15 Kasım 2017 tarihine kadar sürecek imza kampanyasında toplanacak imzaların Sağlık Bakanı’na ulaştırılacağını belirterek, tüm yurttaşların kampanyaya destek vermesini istedi.

Basın açıklamasının ardından imza kampanyası başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2017, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner621