Emniyet Müdürlüğünden seminer

İl Emniyet Müdürlüğü'nden "Olay Yerinde Uzman Ekipler Arası İşbirliği ve Koordinasyon" Semineri

Emniyet Müdürlüğünden seminer


banner625

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından "Olay Yerinde Uzman Ekipler Arası İşbirliği ve Koordinasyon" semineri düzenlendi.

Seyhan Kültür Merkezi'nde düzenlenen seminere Vali Hüseyin Avni Coş, Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, kamu kurum temsilcileri ile emniyet ve jandarma personeli katıldı.

Seminerde konuşan Vali Coş, Olay yerinde yapılan çalışmaların, o olayın aydınlatılmasında hayati önem taşıdığını vurgulayarak "Çalışmaların elimizden geldiğince bütün şüpheli hususları aydınlatacak şekilde ve incelemeye alacak şekilde etraflıca yürütülmesi gerekiyor. Herkesin işini en iyi şekilde yapması esas. Bunun yanında diğer görevlilerin de çalışmalarına engel olmamak, delillerin ortadan kaybolmamasına sağlamak da yine orada olay yerinde çalışan tüm görevliler için ayrı bir sorumluluk olarak ortaya çıkıyor" dedi.

Vali Coş, gelişen teknolojiye bağlı olarak suç işleyenlerin de teknolojiden yararlandığını belirterek, "İşlenen suçların faillerinin yakalanabilmesi, onların adalete teslim edilebilmesi ve bağımsız yargı tarafından hak ettiği cezaya çarptırılabilmesi bazen önemsiz gibi görülen detayların kıymetlendirilmesiyle mümkündür. Bunun için hepimizin suç ve suçlularla mücadeleyi aynı zamanda akıl savaşı, teknolojik mücadele ve bir bilim savaşı düşüncesiyle gerçekleştirmemiz gerekiyor. Normal bir insan için önem taşımayan paçalar bir araya getirildiğinde faillere ulaşılabildiğini görüyoruz. O nedenle olay yerinde görev alan tüm kamu kuruluşları mensuplarının dikkatli çalışmaları, oradaki izleri, delileri, kaybetmemek için özen göstermeleri gerekiyor" dedi.

İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ise olayın aydınlatılmasında olay yeri inceleme personelinin titiz çalışmalarının son derece önem arz ettiğini söyledi.

Elde edilen delillerin, olayın çözüme kavuşmasında en önemli unsurlardan birisi olduğuna işaret eden İl Emniyet Müdürü Gürkan, "Olayların aydınlatılması, masumiyet veya suçluluğun kesin olarak belirlenmesi, sonucu telafi olunmayacak adli hata ve yanılmaların önlenmesi, ancak olay yerinin bilimsel ve teknik yöntemlerle incelenmesi ve delillerin tespit edilmesiyle mümkün olacaktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2013, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz