Flaş... Şoförler odasına bağış yoksa, azar var!

Plaka verme yetkisi olan Adana Şoförler ve Otomobilciler odasında plaka nedeniyle Muayeneden geçemeyen veya yeni plaka alımlarında hizmet bedeli olarak söylenen 50-60 TL gibi ücretleri vatandaştan isteyen görevlilerin aslında hizmet bedeli adı altında zorla bağış aldığı verdikleri makbuzdan ortaya çıktı.

Flaş... Şoförler odasına bağış yoksa, azar var!
Adanahabermerkezi.com
Vatandaşın plaka başvurusunda "Evrak Plaka Satış" bölümünde yetkililere evrak uzattıktan sonra "ne kadar?" sorusuna görevli 50 TL veya 60 TL'diye yanıt veriyor. Vatandaş hizmet bedeli olarak verdiğini zannettiği ücrette aslında bilgisi haricinde bağış yapmış oluyor.
Görevli eksik bilgi vererek "Hizmet Bedeli" adı altında 50 TL veya 60 TL ücreti alıyor. Görevli kestiği ücretin makbuzunı veriyor. Ve gerçek ortaya çıkıyor. Ücrete itiraz etmeyen vatandaş verdiği paranın tam karşılığı olan makbuzu alıp işini görmeye gidiyor. 
Ancak Adanahabermerkezi.com editörü Murat Berhun aynı konuyla ilgili hizmet bedeli 50 TL denmesinin ardından "Bu ücretin içinde bağış var mı? sorusu üzerine "Var" cevabı aldı. Ardından Editörümüz "Bağış yapmak istemiyorum" ifadesini kullandı. Görevli ise sert ve tehditvari tonla ve evrakta yaptığı işi durdurararak, "Yani sen hizmet almak istemiyor musun?" diye sorar. Berhun ise "Ben hizmet bedelini vererek hizmet almak, ama bağış yapmak istemiyorum" der. Bunun üzerine sinirlenen görevli, aldığı hizmetin bedelini ödeyip, bağış yapmadığı için Berhun'a kaba tavırlarla  "Tamam o zaman bana 31 lira bozuk para ver" der. Ek 1

Görevli, bu şekilde Hizmet bedelini ödeyen ama bağış yapmayan vatandaşa uygunsuz tavırlar sergilemiş oluyor.


SORUYORUZ, BU UYGULAMA KURUMSAL TAVIR MIDIR, BİREYSEL MİDİR?

Vatandaş, içinde bilgi verilmediği için adeta zorla alınan bağışı barındıran "Hizmet Bedeli" ücretini ödüyor. Böylece Şoförler ve Otomobilciler Odası adeta vatandaşa zorla bağış yaptırmış oluyor. Ancak bağış yapmayıp sadece aldığı hizmetin bedelini ödemek isteyen vatandaş olursa, hakaretvari, azarlayıcı tutum sergileniyor. Yani hakkını arayana azar, hakkını aramayandan gizli bağış alınıyor. Peki bu uygulama Şoförler odasının zorunlu bir uygulaması mı? Yoksa görevlilerin tutturabildiği gibi yaptığı bir uygulama mı? Yanıtı bekliyor ve buradan yayınlayacağımızı taahhüt ediyoruz.

banner560


ŞOFÖRLER ODASI, "AYAKÇILARA" ÖZEL İMKAN TANIYOR MU?
Şoförler Odası tarafından plaka basma işlemi yapıldığı için buralarda "Ayakçı" tabir edilen iş takipçileri var. Vatandaşın işini yaparak bir ücret alıyorlar. Plaka değişimi için bir vatandaş gittiğinde 31 TL gibi bir ücretle plakasını yenileyebiliyor. Takipçiler ise 110 TL para istiyor. Takipçiler plaka başvurusunu yapıp 1 saat içinde yeni plakayı alarak araca takıyor. 
Şimdi soru şu; 
1 İş takipçilerinden bağış alınıyor mu?
2 Vatandaş gittiğinde araç plakasını bir gün sonra alıyor. Peki neden takipçiler 1 saat içinde alabiliyor? Şoförler Odası vatandaşa ayrı hizmet! Takipçiye özel hizmet! mi veriyor?
3  Hizmet bedeli alıyorsunuz. Şu bağış ne bağışı, kime bağış yapıyor vatandaş onu da açıklayınız...Şimdi Şoförler ve Otomobilciler Odası'ndan bu Soruların yanıtını bekliyoruz.. Şayet yanıt alamazsak, Halkın doğru eşit ve kaliteli hizmet alabilmesi için,  hakkaniyetinden ve dürüstlüğünden bu güne kadar asla şüphe duymadığımız Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sayın Nihat Sözütek'in kapısını çalacağımızı taahhüt ediyoruz. 
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner621