Hükümlülerle 600 bin lira tasarruf

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde haklarında kamuya yararlı bir işte çalışma cezası verilenler ile cezaları denetimli serbestlik tedbirine çevrilen hükümlüler, aldıkları eğitimle Adana'daki 48 okulda toplam 107 bin 675 metrekare alan boyadı. Sertifikalı meslek sahibi olan hükümlülerin topluma kazandırılması amaçlanan projeyle, 600 bin lira tasarruf edildi.

Hükümlülerle 600 bin lira tasarruf

Hükümlülerin kişisel becerilerini geliştirmeleri, topluma kazandırılmaları, istihdam sağlanması ve sosyal faaliyette bulunmalarına yönelik çalışmalar yürüten Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Yüreğir Cumhuriyet Halk Eğitim Merkezi tarafından okulların boyanması, peyzajı, eskimiş sıralarının yenilenmesi, klima bakımları ve oyun alanları çizimini kapsayan ''Ben De Varım'' isimli bir proje hazırladı. Proje kapsamında, 44 hükümlü, ‘inşaat boyacılığı kursu’ alarak, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı 'sertifikalı meslek sahibi' oldu.

            48 OKULDA 107 BİN METREKARE ALAN BOYANDI

            Projenin aşamalarından biri olan okulların boyanması ve tadilatı çalışmaları çerçevesinde, sertifikalı inşaat boyacısı hükümlüler, Adana'daki 48 okulda boyama ve tadilat çalışması yaptı. Hükümlüler 2016 yılında 56 bin 515 metrakaresi 826 derslikte olmak üzere, koridorlar, idari odalar, dış cephe ve çevre duvarları ile birlikte okullarda toplam 107 bin 675 metrekare alanı boyadı. Ayrıca okullardaki 519 kapı hükümlüler tarafından boyanarak yenilenirken, birçok okulun çevre düzenlemesi ve su tesisatı işleri de yapıldı. Bu sayede toplam 570 bin lira tasarruf elde edildi. Ayrıca 'ev tipi klima bakım ve montaj kursu'na katılan hükümlüler de, 28 okuldaki 677 klimanın bakım ve onarımını yaparak 38 bin liranın devlet kasasında kalmasını sağladı.

banner625
        
    'PROJELER ADANA'NIN İŞBİRLİĞİNİ VE KOORDİNASYONUNU YANSITIYOR'

            Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, birçok kurumun hükümlüler ve kamuya yararlı işlerin oluşması için bir araya gelerek güç birliği yaptığını söyledi. Eğitim ve iyileştirme çalışmaları kapsamında geçen yıl 394 hükümlünün meslek edindirme kurslarına katılarak sertifika aldığını kaydeden Yeldan, "Hükümlülerimizin, topluma kazandırılmaları ve meslek edinmelerini sağlamak amacıyla kamuya yararlı işlerde çalışmalarını sağlıyoruz. Her çalışmamızda 8-10 kurumun katkısı oluyor. Bu projeler Adana'mızın koordinasyonunun, işbirliğinin yansıdığı projeler. Bu sayede bir şekilde suça bulaşmış, ceza almış kişiler yeniden topluma kazandırılırken, diğer taraftan da devletimiz büyük miktarlarda tasarruf ediyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz