İşçi sağlığı ve güvenliği kongresi tamamlandı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) adına MMO Adana Şube yürütücülüğünde ‘‘YASASAN KÜLTÜRE’’ ana temasıyla IX. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi, 30 Kasım-02 Aralık 2017 tarihlerinde Adana’da Çukurova Üniversitesi Mithat Özhan Amfisi’nde gerçekleştirildi.

İşçi sağlığı ve güvenliği kongresi tamamlandı

İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanı üzerine önemli tespitlerin ve önerilerin yapıldığı kongrede 472’si delege olmak üzere toplam 1.756 imzalı katılımcının yanı sıra ve düzenlenen sergide 12 firma, kurum ve kuruluş yer aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı,  Üniversiteler, TTB, DİSK, KESK, MMO, Adana Barosu,TMMOB`ye bağlı diğer Odalar, meslek örgütleri, kamu ve özel kurum ve kuruluşları, mühendisler, doktorlar, işçiler, hemşireler, öğrenciler, sağlık personeli ve ilgili teknik personelin katılımıyla yapılan kongrede 46 sözlü, 116  poster bildiri sunulmuş, biri açılış paneli, 13‘ü özel oturum 1’i forum, 1’i söyleşi olmak üzere toplam 26 oturumun yapıldığı kongre 56 konuşmacı yer aldı..
Ayrıca kongre kapsamında düzenlenen işçi sağlığı iş güvenliği konulu fotoğraf sergisine 18 katılımcı 21 fotoğraf ile katılmış ve bu fotoğraflar kongre süresince sergilendi. Ayrıca Adana Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde  “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” konulu 3 branşta resim yarışması düzenlendi.


Kongrenin açılış konuşmaları TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, MMO Adana Şube Başkanı Hasan Emir Kavi ve Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarafından yapıldı. TMMOB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bahattin Şahin, Adana İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer Ökten, Adana Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanı Murat İsmail Metin, Adana Tabip Odası Başkanı Doç.Dr.Ali İhsan Ökten, Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ve TMMOB’a bağlı odaların şube başkanları katıldı.

 IX. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi'nde Sempozyum Düzenleme Kurulu adına gerçekleştirdiği açılış konuşmasında MMO Adana Şube Başkanı Hasan Emir Kavi şunları söyledi:
Adana Şube Sekretaryalığında gerçekleştirdiğimiz kongremiz ile amacımız; emekten, halktan yana bir meslek örgütü olmanın bilinci ve sorumluluğuyla Ülke olarak bu konuda tüm kesimlerin ihtiyaç duyduğu bilgi ve deneyimleri paylaşarak çalışan her kesime faydalı olmak, bu alandaki çabalara destek vermek, tartışma platformları oluşturmak ve kanayan yaranın iyileştirilmesini sağlamaktır. Kongremizin geçmiş ve bugün sunulacak tüm bildirileri pdf olarak elektronik ortamda www.isgkongresi.org adresinden de ulaşabilirsiniz. 

banner625
Kavi konuşmasını şu sözlerle bitirdi:
 "Risk gördüğüm yerde affetmem" diyen devlet,
"Risk gördüğüm yerde çalışmam" diyebilen işçi, 
"Risk gördüğüm yerde çalıştırmam" diyebilen işveren olabilmek ümidi ile… Kongremizin verimli geçmesini diler, tüm katılımcıları tekrar saygı, sevgi ve dostlukla selamlarım" ifadelerini kullandı.
Kongredeki tartışmalardan çıkan görüşlerle oluşturulacak sonuç bildirisi ise ilerleyen günlerde daha sonra kamuoyu ile paylaşılacak.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz