Kadın Meclisinden çocuk istismarına tepki

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi, toplumda giderek artan kız çocuklarına taciz ve tecavüz olayları sebebiyle bir basın açıklaması yaptı.

Kadın Meclisinden çocuk istismarına tepki

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda toplanan Kadın Meclisi Yürütme Kurulu adına açıklamayı meclis başkanı Zeynep Cennet Ünal seslendirdi. Açıklamada; "Tecavüzün indirimi olmaz. Çözüm istiyoruz! Bu son olsun diyoruz!" denildi.
Basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:
"Toplumda ahlaki değerlerin ve maalesef neticesinde insani değerlerin de kaybolduğuna şahit olmaktayız. Tacizci ve tecavüzcüye karşı sosyal medya platformlarında yapılan çoğu söylemin çoğunlukla daha çok beğeni almak amacıyla yapılır olduğunun endişesini taşımaktayız. Bunun sonucu 2 gün haberlerde, sosyal medya platformlarında yer verip birkaç söz söyledikten sonra vicdanlarını rahatlatan insanlara dönüştük. 
Biz Adana Kent Konseyi Kadın meclisi üyeleri olarak artık bu gidişattan derin bir üzüntü ve sorumluluk duyuyoruz. Bizler yüreği yanan annelerin babaların acısını yaşıyoruz, bizler henüz derdini dahi anlatamayacak yaştaki çocukların yaşadıklarının sorumluluğunu vicdanlarımızda taşıyoruz. Bu nedenle içinde olduğumuz toplumda yaşanan her şeyden toplumda yaşayan bireyler olarak ayrı ayrı sorumlu olduğumuzu düşünüyoruz. 
Sessiz kaldığımız , çözüm üretmediğimiz, çözüm için çabalamadığımız her eylemden sorumluyuz. Toplumda bizim gibi düşünen insanların varlığı yadsınamayacak kadar çok , biz bizim gibi düşünen insanların sesi olmak için bu bülteni yayınlama zorunluluğu hissettik. Bu elbette ki bireysel olarak çözebileceğimiz bir problem değil. Tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareketi ve devletin gereken düzenlemeleri ve tedbirleri alması ile çözüme ulaşabilecek bir konu bu… Anayasanın 41. maddesi gereği  “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar..” Maddesi gereğince devletin bu yükümlülüğünü tam ve eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi bir zorunluluktur. Bugüne kadar yaşanan yüzlerce olay göstermektedir ki şu ana kadar alınması gereken tedbirler yetersiz kalmaktadır.


Bizlerin şu ana kadar bu konuya yönelik tespit ettiği alınması gereken tedbirler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.Yetkililerin bu konularda toplumun vicdanını bir nebze olsun hafifletmek , bundan sonra bu tip olayların önüne geçilmesi için tedbir önerilerimizin değerlendirilmesini kamuoyunun bilgisi dahilinde sunarız;
1-Özel bir komisyon kurarak bu tip olayların kaynağının araştırılıp çözüm bulunmasını,

banner625
2-Bu konulardaki cezai yaptırımların artırılmasını ve herhangi bir nedenle indirim uygulanmamasına yönelik hukuki düzenlemelerin ivedilikle yapılmasını,
3-Okullarda , güvenlik güçlerinde ve konu ile alakalı tüm birimlerde gerekli eğitimlerin artırılmasını,
4-Okullarda bu konularda yetkili kişilerin bulundurulmasını , rehber öğretmenlerin özel eğitimden geçirilen çocuk psikolojisinden anlayan ve bu konularda destek sağlayacak yeterliliğe sahip kişilerden seçilmesini
5-Çocuk izleme merkezlerinin daha nitelikli hale getirilmesi için çalışmalar ve düzenlemeler yapılması, 
6-İnsan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik bir ders programı hazırlanarak okullarda müfredata eklenmesini 
7- Uyuşturucu kullanımına yönelik tedbirlerin alınmasını 
8-Tecavüz, taciz gibi eylemleri gerçekleştirilen kişilere yönelik, psikolojik ve hormonal boyutta araştırma ve inceleme yaparak bir insanı böyle bir eyleme sürükleyen faktörlerin tespit edilmesini ve buna yönelik önlemlerin ve tedavilerin yapılmasını
Tüm bu önerilerin ivedilikle hayata geçirilmesini ve bir daha bu tip olayların yaşanmasının önüne geçilmesini talep ediyoruz.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz