Kent Konseyi'nde "Sağlıklı gıda" semineri

Adana ESOB'a bağlı Adana Kantinciler ve Simit, Poğaça, Çörek vb Maddeler İmal ve Satıcılığı Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi, Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği tarafından, okul kantinlerinde satılan sağlıklı ürünler hakkında öğrencilere ve velilerine bilgilendirme semineri yapıldı.

Kent Konseyi'nde "Sağlıklı gıda" semineri
banner560

Adana merkez Çukurova ilçesinde bulunan Adana Tabipler Odası İlkokulu'nda gerçekleştirilen seminere, ESOB Genel Sekreteri ve Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Sema Kartalmış, Oda Başkanı Ahmet Tunç, Oda Genel Sekreteri Şaziye Gündoğdu, Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği Başkanı Çiğdem Akça ile okul idarecileri ve çok sayıda öğrenci velisi ve öğrenci iştirak etti.
 
Seminere katılan öğrenci ve velilere, okul kantinlerinde hangi ürünlerin sağlıklı olduğunu, hangilerinin zararlı olabileceği konusunda bilgiler veren Psikolog Hatice Ertuğrul, Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2016 / 2017 Eğitim-Öğretim Dönemi için uygulamaya başlanılan Yönetmelik gereği, raflardan kaldırılan ürünlerin yerine, insan sağlığına, özellikle de gelişme çağındaki çocuklarımızın gelişimlerine zarar vermeyen, besin değeri yüksek sağlıklı ürünlerin ön plana çıktığını belirtti.
 
Psikolog Ertuğrul, okul kantinlerinde satılan ve satılması yasak olan ürünlerin neler olduğunu da anlatırken, öğrenci ve velilerin yasal olan ürün listesini internet ortamından da takip ederek bilgi sahibi olabileceklerine dikkat çekerek, aynı zamanda okullarda satışı yasak ürünlerin evde veliler tarafından tercih edilmesinin bir başka deyişle “okulda yasak evde serbest” olması yasakların ailenin gözü önünde yapılmasının sakıncalı olmadığı duygusunu geliştirerek çocuklarımızın kural tanıma konusunda olumsuz etkileyeceğinden bahsederek, çocuklarımızın beslenme çantası hazırlanırken de kantinlerde satışı yasak ürünlerin koyulmaması konusunda da hassasiyet göstermelerini istedi.
 
Oda Başkanı Ahmet Tunç da, her zaman öğrencilerin sağlığı ve velilerin imkanlarını düşünerek hizmet verdiklerini, bunu tüm meslektaşlarına da tavsiye ettiğini belirterek, "Bizim amacımız okullarımızda sağlıklı ürünler satarak, sağlıklı nesiller yetiştirmektir. Bunun zorluğunu ve sorumluluğumuzu biliyoruz.  Öğrencilerimiz ve velilerimiz de bu konuda bilgili ve bilinçli olarak işimiz daha da kolaylaşır" diye konuştu.
 
Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi’ni içeren son genelgeye göre kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi birçok ürüne kalori kısıtlaması getirilmiştir.
 
SÜT, AYRAN, MEYVE SERBEST
Genelgeye göre satışı uygun gıdalar şöyle:
Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar, kuru meyveler, kuruyemişler, içme suyu, süt (pastörize), taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, pastörize peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler satışı uygun bulunan gıdalar. Ayrıca tam buğday ekmeği, tam buğday unlu ekmek, karışık tahıllı ekmek vb. ürünlerden yapılan, yumurta veya beyaz peynir, turşu hariç taze domates, havuç, marul, biber vb. sebzelerle yapılan sandviçler, doğal mineralli su, şekersiz gıdalara da izin veriyor.

ESOB Genel Sekreteri Sema Kartalmış; “çocuklarımızın gelişme çağında okulda ve evde sağlıklı ürünlerin tüketilmesi konusunda bilgilendirme seminerlerinin ilki Adana Tabipler Odası İlköğretim Okulu’nda başlatıldı. Velilerimiz geleceğimizin teminatı çocuklarımızın gelişme çağındaki beslenmelerine özen göstermelidir. Önümüzdeki günlerde de Adana ESOB, Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği ile Kantinciler ve Simit, Poğaça, Çörek vb Maddeler İmal ve Satıcılığı Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde bilgilendirme seminerleri devam edecektir.” Dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner578