Kılıçdaroğlu'nun benzeri, ÇÜ'de konuştu!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yükseköğretim ve Yurt Dışı Genel Müdürlüğü ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) işbirliğinde Yurt İçi Akademik Danışmanlar Toplantısı düzenlendi. Toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na benzerliğiyle dikkati çeken ve Adanalı olan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili de katıldı.

Kılıçdaroğlu'nun benzeri, ÇÜ'de konuştu!

1416 sayılı Kanun kapsamında yurt dışında lisansüstü öğrenim gören resmî bursiyerlerin yurt içi akademik danışmanlarına yönelik ülke genelinde düzenlenmesi planlanan toplantıların beşincisi, 13 Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisinde gerçekleştirildi.

Toplantıya Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, Genel Müdür Bülent Çiftçi, Genel Müdürlük Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Tuba Korkmaz, Genel Müdürlük Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Fatih Kuzu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden davet edilen yurt içi akademik danışmanlar katıldı.

Prof. Dr. Kibar: “Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Programı Yetişmiş İnsan Gücüne Önemli Destek Sağlıyor.”

Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Mili Eğitim Bakanlığı yurtdışı lisansüstü eğitim programının Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana ülkemizin yetişmiş insan gücüne önemli destek sağladığını söyledi. Günümüzde yoğun olarak YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın koordinasyonuyla, üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak amacıyla, 1416 sayılı kanun kapsamında yurtdışına yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitimler almak üzere dünyanın birçok ülkesine öğrenci gönderildiğini hatırlatan Prof. Dr. Kibar konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Gönderilen bu öğrencilerin eğitimlerinin bitiminde görev aldıkları üniversitelere, eğitimini aldıkları ülkelerin bilim ve teknolojilerini taşımakta, üniversitelerimizin rekabet gücüne güç katmaktadırlar. Buna ek olarak öğrenimlerini yaptıkları ülkeler ve okullar ile iletişimlerini sürdürerek karşılıklı işbirliklerinin gelişmesine ve ülkemiz üniversitelerinin tanıtımına önemli katkılar sunmaktadırlar. Üniversitemiz bünyesinde de 1416 sayılı kanun kapsamında yurtdışında öğrenimlerini tamamlamış ve üniversitemize hizmet etmekte olan çok sayıda hocamız mevcuttur.

“Toplantılar Günümüzün Kalite Odaklı Çalışma Felsefesine de Hizmet Etmektedir.”

banner625
“Üniversitemiz gibi Araştırma ve aynı zamanda Uluslararasılaşma Misyon Farklılaşmasına giden üniversiteler için bu katkılar, özellikle çok daha önemli hale gelmiştir. Üniversitede görev yapan akademisyenlerin bu kapsamda burslandırılan, eğitimi devam eden öğrencilere yol göstermesi, danışmanlık yapması verimliliği arttıran değerli bir uygulamadır. Bu açıdan Bakanlığımızın danışmanlık sisteminin daha da iyi çalışması için toplantılar düzenlemesi günümüzün kalite odaklı çalışma felsefesine de hizmet etmektedir. Bu toplantıya ev sahipliği yapıyor olmak, siz değerli öğretim üyelerini Üniversitemizde ağırlamak bizi çok mutlu etmekte ve aynı zamanda kurumlararası işbirliği için de güzel bir örnek oluşturmaktadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Çiftçi: “Programın Amacı Bursiyerlerin Amacına Uygun Yetiştirmek.”

Yükseköğretim ve Yurt Dışı Genel Müdürü Bülent Çiftçi ise toplantının en önemli amacının yurt dışına gönderilen öğrencilerin hangi kurum adına gidiyorlarsa o kurumla ya da üniversiteyle bir bağlantılarının olması ile yurt içi akademik danışmanların süreçte aktif olarak yer alması olduğunun ifade etti. Çiftçi, bursiyerlerin amacına uygun yetişmesi için işbirliğinde kalmak gerektiğini ve danışmanlardan beklentinin bu yönde olduğunu vurguladı.

Bilgili; “Ülkeye Hizmet Edecek Bir İnsan Kaynağı Projesi Yürütüyoruz.”

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili de “Ülkemiz adına bir ülke projesi yürütüyoruz. Altını çizerek söylüyorum, bu ülkeye hizmet edecek bir insan kaynağı projesini hep birlikte yürütüyoruz, iyileştiriyoruz.” ifadelerini kullandı. Öğrencilerin özlük haklarına dair önemli iyileştirmeler yapıldığını belirten Bilgili, nitelikli öğrencinin çok önemli olduğunu vurguladı. En stratejik alanlarda en iyi öğrencilerin gönderilmesinin hedeflendiğini belirten Bilgili; öğrencilerimizin ülkesiyle bağlarının güçlü tutulması için öğrenci takibinin akademik danışmanlarla baştan sıkı tutulması gerektiğinin altını çizerek bu toplantılarda asıl vurgulanması gereken noktanın bu programı sahiplenerek, yöneterek ve programa katkı yaparak devam ettirilmesi olduğunun altını çizdi.

Bakanlık Yetkilileri Teknik Sunumlar Yaparak Katılımcıları Bilgilendirdi.

Açılış konuşmalarından sonra YLSY burs programı ile REBUS sistemi hakkında katılımcılara bilgi vermek üzere Yükseköğretim ve Yurt Dışı Genel Müdürlüğü uzmanlarınca sunumlar yapıldı. Toplantının son bölümünde Genel Müdür Bülent Çiftçi, Genel Müdürlük Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı Fatih Kuzu ile Genel Müdürlük Şube Müdürü Ali Gül yurt içi akademik danışmanlardan gelen soruları yanıtladı.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise Fatih Kuzu YLSY süreci hakkında bilgi verdikten sonra programın Türkiye’deki tüm üniversiteleri ve şartları sağlayan tüm vatandaşları kapsadığını vurguladı. Son bölümde Çukurova Üniversitesi’nde lisans öğrenimi gören öğrencilere YLSY tanıtımı yapıldı ve programla ilgili soruları yanıtlandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz