banner654

"Kurbanlık için acele etmeyin"

Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne (Adana ESOB) bağlı, Adana Kasaplar ve Tavuk, Balık Eti Satıcıları, Et ve Et Ürünleri Şarkütericileri Esnaf Odası Başkanı Murat Yağmur, vatandaşları kurbanlık hayvan alımı konusunda acele etmemeleri konusunda uyardı.

Başkan Murat Yağmur, Arjantin ve Arnavutluk’tan 600 bin küçükbaş hayvan getirileceğini müjdelerken,  Kurban Bayramı’nda kurbanlık koyun fiyatlarının yarıya düşeceğini bildirdi.

Geçtiğimiz süreçte, özellikle Güneydoğu ve Doğu illerinde yetiştirilen küçükbaş hayvanların besiye çekilmesiyle birlikte piyasada et fiyatlarının yükselişe geçtiğine dikkat çeken Başkan Yağmur, Hükümetin yerinde aldığı kararlar üzerine piyasalarda fiyatların süratle aşağıya inmeye başladığını belirtti.

banner625
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın çalışmaları sonucu, Türkiye Kasaplar Federasyonu’nun da çabalarıyla yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Türkiye’ye Arjantin ve Arnavutluk’tan 600 bin küçükbaş hayvan ithalatı yapılacağını ifade eden Yağmur şöyle dedi:

 

“Başbakanımızdan Allah razı olsun. Bu meseleye, esnaf ve vatandaşlarımız adına gereken hassasiyeti gösteriyor. Adana ESOB Başkanımız Kazım Barışık ile TESK Genel Bakanımız Bendevi Palandöken de bu işin takipçisidir. Federasyonumuz da, Hükümet yetkilileriyle birlikte yakında Arjantin’e giderek ithal edilecek küçükbaş hayvanları yerinde görecek. Yakın zamanda da küçükbaş hayvanlar, gemilerle ülkemize getirilecek. Kurban Bayramı öncesi et fiyatları 10.05 TL iken şu anda 8.05 TL’ye düştü. İthal hayvanların gelişiyle fiyatların 6.00 – 6.50 TL’ye ineceğini tahmin ediyoruz. Vatandaşlarımız kurbanlık hayvan almakta acele etmesinler. Zaten Kurban Bayramı’na yakın süreçte Kasaplar Odası olarak kilo bazında satış fiyatlarını açıklayacağız. Kurban Bayramı’nda kurbanlık koyun fiyatları 400 – 500 TL’ye inecek”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz