Kuvayi Milliye Şenlikleri'ne yoğun ilgi

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Karaisalı Belediyesi ortaklığıyla Kuvayi Milliye Şenlikleri gerçekleştirildi

Kuvayi Milliye Şenlikleri'ne yoğun ilgi

Şenlik alanında vatandaşlara hitap eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karaisalı’nın Kuvayi Milliye'nin merkezi olduğunu vurgularken bağımsızlık meşalesinin yakıldığı Adana’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kurtuluş ilhamı verdiğini ifade etti

"BİR, İRİ VE DİRİ OLMALIYIZ"

Karaisalı stadyumunda gerçekleştirilen, geleneksel Kuvayi Milliye Şenlikleri bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çeşitli aktiviteler ve yöresel kültürel etkinliklerle on binlerce vatandaşla buluştu. Programın ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, Karaisalı’nın kahraman Kuvayi Milliyeciler sayesinde düşman işgaline uğramadığını, Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini bu süreçte bir olmak, iri ve diri olmak gerektiğini vurgularken programa katkılarından dolayı Adana Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Sözlü’ye teşekkür etti. Aslan’ın ardından kürsüye çıkan Karaisalı Kaymakamı da Kurtuluş Savaşı'nın kahramanları Kuvayi Milliyecileri rahmetle anarak 23 nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.


"YÖRÜKLER DÜŞMANA 'DUR' DEMİŞTİR"

Konuşmasında Kuvayi Milliye şenliklerinin yalnızca bir şenlik olarak algılanmaması gerektiğini, günün bu topraklarda Kuvayi Milliye ateşini yakan vatanımız ve bayrağımız için canını ortaya koyan kahramanların ruhlarının hala diri olduğunu gösterme günü olduğunu belirten Başkan Sözlü, Kuvayi Milliye'nin Karaisalı için çok büyük bir önem arz ettiğini ifade ederek, “Memleketin dört bir yanı, vatan toprağı düşmanın çizmeleri altında eziliyorken Karaisalı'nın yiğit yörükleri tarihi bir görevi üstlenmiş ve düşmana Toroslar'ın eteğinde ‘dur’ demiştir” dedi.

banner625
"EGEMENLİĞİN YEGANE VE MUTLAK SAHİBİ TÜRK MİLLETİ'DİR"

Atatürk’ün Samsun'a çıkıp Kurtuluş Mücadelesi'ni başlatmadan sekiz ay önce Adana'da bulunduğunu, milli mücadelenin bağımsızlık meşalesinin Adana'dan yakıldığını hatırlatan Başkan Sözlü, Kuvayi Milliye şenliklerinin anlamlı bir günde, 23 Nisan'da gerçekleştirilmesinin günü daha da anlamlandırdığını belirtti. Egemenliğin yegane ve mutlak sahibi Türk Milleti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ile kendi mukadderatına sahip çıktığını açıkça gösterdiğini aktaran Başkan Sözlü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milli iradenin sembolü olduğunu söyledi.


 "TÜRK ÇOCUKLARI DÜNYA'YA TÜRK'ÜN ADALETİNİ HAYKIRACAKLAR"

Türk Milleti’nin geleceğinin kaynağının çocuklar olduğunu belirten Başkan Sözlü, “İnanıyorum ki Türk çocukları, Atatürk’ün açtığı bu kutlu yolda, gösterdiği hedefe koşar adım yürüyecek, Türk Milleti’nin yarınlarında söz sahibi olmakla kalmayacak Dünya’ya Türk’ün esaret tanımazlığını, adaletini, yılmaz ve yıkılmazlığını haykıracaklardır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


BAŞKAN SÖZLÜ'YE SEVGİ SELİ

Öte yandan Başkan Sözlü alanda kurulan Yörük çadırlarını ziyaret ederken vatandaşların yoğun sevgi seliyle karşılandı. Vatandaşlarla sohbet eden Başkan Sözlü, onların ikramlarını ve öz çekim isteklerini geri çevirmedi.
Programın ikinci etabında ise Ankaralı Ayşe ve Milliyetçi Ülkücü Hareket'in gür sesi Osman Öztunç sahne aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz