Misis, dünya mirasına armağan edilecek

ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, tarihimizin gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine dikkat çekti

Misis, dünya mirasına  armağan edilecek
banner560

Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Sönmez, Adana’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle de adından sıkça söz edilebilecek bir bölgede yer aldığını vurguladı. Adana’nın merkez Yüreğir ilçesinde 2012 yılında başlatılan “Ölümsüzlük Şehri Misis” kazı alanını gezen bir grup sivil toplum kuruluşu temsilcileri, İtalya’nın Pisa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Giovanni Salmeri’den, bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

MİSİS’İ GEZDİLER
Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Başkanı Mustafa Fidan Vursavuş, ADSİAD ve Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Misis (Mopsuestia) antik kentindeki kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Sönmez, tarihi İpek yolu üzerinde kurulan, Adana’dan sonra gelen ikinci bir geçit durumundaki Misis’in önemli bir kültürel miras olduğunu vurguladı.

banner595
TARİH GELECEĞE AKTARILMALI
Misis kazı bölgesini tanımak üzere Misis Arkeoloji Kazıları Destekleme Derneği Başkanı Murat San’ın davetlisi olarak bölgede çok önemli saatler geçirdiklerini dile getiren Sönmez, Roma ve Bizans devirlerinde önemli bir merkez olan Misis’te Milattan Sonra 4. Yüzyıla ait mozaik, taş, sur, su kemerleri ve hamam kalıntılarının gün yüzüne çıkacak olmasından duyduğu heyecanı paylaştı. Adana’nın tarihsel süreçte çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Sönmez, “Tarihimizi gelecek nesillere aktarabilmek adına yapılan önemli çalışmaları desteklememiz gerekiyor” diye konuştu.


KÜLTÜREL MİRAS

Misis Arkeoloji Kazıları Destekleme Derneği Başkanı Murat San’ın kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarihi bölgenin dünya kültür mirasına armağan edileceğine yönelik müjdesine teşekkür eden Sönmez, “Adanamız tarihi kaleleri, köprüleri, kenti saran akarsuları ve antik kentleriyle turizmde önemli bir payı almayı hak ediyor. Bölgemizin tarihsel geçmişini geleceğe güvenle aktarabilmenin yollarını aramak zorundayız” dedi.

TARİ, TEŞEKKÜR ETTİ
Kazı alanı gezisinde yer alan Adana İl Kültür Turizm Müdürü Sabri Tari, Adana’da gerçekleştirilen bu kültürel çalışmaya ilk defa sivil toplum kuruluşu olarak ilgi gösteren ADSİAD heyetine ve iş dünyası temsilcilerine teşekkür etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580