Özdiş"Torpil İncirlik üssünde de mi uygulanıyor"

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, İncirlik üssünde bazı kimselerin ahbap-çavuş ilişkisiyle işe adam aldırdıklarını öne sürerek konuyu Başbakan yıldırım'a sordu.

Özdiş"Torpil İncirlik üssünde de mi uygulanıyor"

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili, TBMM KİT Komisyonu Üyesi İbrahim Özdiş, toplumumuzda sıkça bahsedilen ve yaşanan adam kayırmacılık, torpille işe almanın (nepotizm) İncirlik Hava Üssü’nde ABD’liler tarafından da uygulandığı iddialarını gündeme taşıdı.
‘Nepotizm’ olarak adlandırılan ve kamuoyunda ‘adam kayırma, yeğencilik, torpil’ olarak bilinen kavramın Türkiye’nin çeşitli kesimleri ve kurumlarında ne kadar yaygın olduğunun aşikar olarak bilindiğini ifade eden Özdiş.  İncirlik Üssünde ise son günlerde Türk görevlilerin nepotizmle üsse eş, dost, akrabalarını doldurduğu iddialarını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

İDDİALAR ENDİŞE VERİCİ

Konuyu verdiği yazılı soru önergesiyle TBMM’ye taşıyan CHP Adana Milletvekili Özdiş, “Söz konusu 39. Amerikan Hava Üssünde şikayete en çok konu olan Gümrük İrtibat Ofisi’nde (Customs Liaison Office) görevli B.D. , M.T.B. , M.P. isimli şahısların ABD’lileri de yanlış yönlendirerek haksız rekabet ortamı yarattığı, kendi kurallarına uymayan diğer çalışanlara mobbing yaptığı, kendi yakınlarını üste çeşitli pozisyonlarda işe aldırdıkları iddia edilmektedir. Türkiye’de bizler liyakata göre adam atamaları olmadığı için zor günler geçirdik ve devletin içine sızanlar tarafından darbe girişimine kalkışıldı. Bir devleti yıkma teşebbüsüne kadar giden adam kayırmacılıkla atamaların ABD’lilere da bulaştığı iddialarını endişeyle takip etmekteyiz” dedi.


BAŞBAKAN’A SORULAR

Bölge ve Türkiye için önemli bir yere sahip İncirlik Üssü’ndeki iddiaları yazılı soru önergesiyle gündeme taşıyan CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:
“1-İncirlik Üssünde söz konusu olay hakkında kaç şikayet bulunmaktadır? Herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır? 
banner625
2- İncirlik Üssünde 50 yılı aşkın süredir çalıştığı iddia edilen kişiler var mıdır? Varsa kaç kişidir ve isimleri nelerdir? 
3- Son 10 yılda İncirlik üssünde çalışmaya başlamış kişilerin tahsil durumları nelerdir?
4- “Değişme” , “Börklü” ve “Gökkan” soyadlarına sahip toplamda kaç kişi İncirlik Üssünde çalışmaktadır?”

 
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz