Sağlıksız kömür üretenlere suç duyurusu

Adana Barosu Çevre ve Kentleşme Komisyonumuz hava kirliliğini önleme çalışmaları kapsamında tespit ettiği kömür üreten şahıslar hakkında TCK' nın 181.Maddesine göre ‘Çevrenin Kasten Kirletilmesi’ nedeniyle Adana Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Sağlıksız kömür üretenlere suç duyurusu

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Çevre Ve Kentleşme Komisyonu Koordinatörü Av. Mert Kuşdemir, Çevre ve Kentleşme Komisyonu Başkanı Av. Sevda Sevilmiş, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Nevzat Elçi, Av. Timur Ortatepe ve Komisyon üyeleri Av. Av. Selay Dağsuyu, Av. Öykü Eşberk, Stajyer Av. Sergen Nalcı ile birlikte suç duyurusunu yaptı.

Çevre ve Kentleşme Komisyonumuz suç duyurusu dilekçesinde, 

“Adana Batı Otoban yolu girişinde bulunan tarlalarda yapılan mangal kömürü üretimi, bölgede aşırı hava kirliliğine sebep olarak vatandaşların yoğun kömür dumanı solumasına sebep olmakta, kömür üretiminden kaynaklanan duman ve zararlı gazlar çevreyi kirletmektedir. Çevreyi kirleten şahısların tespit edilerek haklarında kovuşturma başlatılması, kömür üretimlerinin önlenmesi için gereken tedbirlerin ivedi olarak alınması gerekmektedir.

banner625
Adana Batı Otoban Yolu girişinde suç oluşturan bu üretim yıllardır devam etmektedir. Failler yaptıkları eylemin suç oluşturduğunu ve kanunlara aykırı olduğunu bildiğinden kömür üretimini  akşam 20:00 ile sabah  06:00 saatleri arasında yapmaktadır.

HALK BİRÇOK DEFA ŞİKAYETTE BULUNDU

Kömür üretimi sırasında ortaya çıkan zararlı maddeler Küçükdikili, Büyükdikili, Koza, Sarıhamzalı, Mekan, Kavaklı, Söğütlü ve Bingöl mahallelerine yayılmaktadır. Bölgede yaşan vatandaşlar bu eylemi Seyhan Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne onlarca kez şikayet etmiştir. Seyhan Belediyesi Zabıtası üretim yapan şahıslara birçok kez idari para cezası kesmiştir. Kesilen cezaların çok düşük olması sebebiyle failler üretime devam etmiştir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü' ne yapılan şikayetler ise üretimin herhangi bir işletme kapsamında yapılmaması sebebiyle sonuçsuz bırakılmıştır.

Yapılan üretim sonucu ortaya çıkan duman ve zararlı gazları her gün binlerce kişi solumakta suç oluşturan bu eylemden vatandaşlarımız doğrudan etkilenmektedir. Çevreyi ve halkın sağlığını hiçe sayarak zehirli bu faaliyeti yapanların engellenmesi ve halkın sağlığının korunması adına faillerin tespit edilerek eylemlerine uyan suçlardan kamu adına cezalandırılmaları gerekmektedir. Komisyonumuz bu amaç doğrultusunda şikayetini yapmıştır. “ denildi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz