Şanıvar'dan Ekinfen'de konferans

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Üyesi, Gazeteci Ramazan Şanıvar, Akdeniz Oyunları sayesinde kentin dinamiklerini harekete geçireceğini söyledi.

Şanıvar'dan Ekinfen'de konferansŞanıvar, Ekinfen  Özel  Okulları’nda ‘’2013 Mersin 17. Akdeniz  Oyunları’’  konferansında  yaptığı konuşmada, 20-30 Haziran tarihleri arasında Mersin ve Adana’da  gerçekleştirilecek  oyunlara, Asya, Avrupa  ve  Afrika  kıtalarından, Akdeniz’e  kıyısı  bulunan  25 ülkeden 32 branşta 6 bin kadar sporcunun katılacağını söyledi.

Oyunlarda  5 bin gönüllünün görev  yapacağını belirten Şanıvar, şöyle devam etti:

‘’ Akdeniz  Oyunlarına  sadece  büyük  bir spor organizasyonu  olarak bakmamak  gerekir. Oyunlar, Akdeniz’e  kıyısı  olan ülkeler arasında sosyal, kültürel , ekonomik  dostluk, dayanışmanın yanı  sıra barışın  sağlanmasında  önemli  rol oynamaktadır.  Akdeniz Oyunları’nın ilk 1951 yılında Mısır’ın İskenderiye  kentinde  yapılmıştır. Türkiye ise, ilk Akdeniz Oyunları’nı  1971 yılında İzmir’de gerçekleştirilmiştir.  42 yıl  aradan sonra  oyunların ülkemize  verilmesi  büyük  bir  fırsattır. Altın tepside sunulan  bu  fırsatı  Adana ile Mersin’in  iyi  değerlendirileceğini  umuyorum. Yerel yöneticiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri büyük destek veriyor. Oyunlarda 5 bin gönüllü görev yapacak.’’

-HENTBOL, KANO, KÜREK  VE  BİNİCİLİK  ADANA’DA-

Oyunların  hentbol, binicilik, kano ve kürek  bölümünün  Adana’da  gerçekleştirileceğini, diğer  branşların  ise  Mersin’de  yapılacağını belirten Şanıvar, ‘’Adana’da,  kano  ve  kürek  sporlarının yapılacağı  Çukurova  Üniversitesi  (ÇÜ) Kayıkhane’sinde 2  katlı  çağdaş bir tesis yapılıyor. Ayrıca, sporcuların  konaklayacağı, Çukurova  Üniversitesi’nde  mevcut  yurtların  yanı sıra  bin  yataklı  misafirhane  yapılıyor. Ayrıca Lütfullah Aksungur  ile Yüreğir Serinevler Spor Salonu’nda önemli değişiklikler  yapılıyor. 10 milyon TL harcamayla Adana’daki  organizasyonda  kullanacak tesisler mayıs  ayının ilk haftasında  teslim edilecek’’ dedi.

-YENİ  TESİSLER  BİTME AŞAMASINDA –

banner625
Akdeniz Oyunları’na hazırlanma süresinin 6 yıl olduğuna dikkat çeken Şanıvar, Mersin’in bunu 2 yıl gibi kısa zamanda tamamlandığını, oyunların 500 milyon TL bütçesi bulunduğunu kaydetti.

Spor Bakanı Suat Kılıç’ın 15-20 günde bir Adana ve Mersin’e  gelerek, tesislerde incelemeler yaptıklarını  anımsatan  Şanıvar, ‘’ Geçen ay içinde Spor Bakanı Suat Kılıç, 60 kadar federasyon başkanı ile 81 ilin Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürleri ile tesislerde incelemelerde bulundu. 9  yeni tesisin bazıları tamamlandı, bazıların da yüzde 90-95 olarak fiziki gerçekleşme oldu. Mersin ve Adana  tesis zengini  oldu. Dileğimiz, bu gibi organizasyonlardan sıfır hata ile çıkarak 2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları’nı  kazanmamızdır’’ diye konuştu.

Konuşmalardan sonra, TMOK Üyesi  Şanıvar, Okulun Kurucusu Ferdane Bayıldıran, Genel  Müdür Mahmut  Reyhanioğlu ve diğer öğretmenlere üzerlerinde Akdeniz Oyunları sembolü bulunan bloknot, rozet ve anahtarlık armağan etti.

Ekinfen Okulları Genel  Müdürü Reyhanioğlu, Akdeniz Oyunları konusunda hem öğretmenlerin, hem de öğrencilerin bilinçlendiğini, Adana’da  gerçekleştirilecek  kano, kürek, hentbol  ve  binicilik sporlarını öğrencilerle  birlikte  izlemeye  gayret  edeceklerini  belirterek, Şanıvar’a  teşekkür etti.

 

 

      

 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2013, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz