banner676

Şehit annesine haksızlığa 11 yıl hapis istemi

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, ücretsiz ulaşım kartı olmasına rağmen bindiği otobüste şoför Eren Güngör tarafından para istenip tepki gösterilen şehit annesi Zübeyde Tura’nın maruz kaldığı olayla ilgili soruşturmayı tamamladı.

Şehit annesine haksızlığa 11 yıl hapis istemi

Başsavcılık, otobüs şoförü hakkında ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik’ ‘Halkın Bir Kesimini Alenen Aşağılama’ ve  ‘Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma’ suçlarından toplam 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. İddianame dava açılmak üzere mahkemeye gönderilirken, söz konusu otobüs dahil Adana’daki tüm otobüslere ücretsiz binişler için ödeme yapıldığı öğrenildi.

            Sarıçam İlçesi Buruk güzergahında 4 Şubat’ta, 01 J 0365 plakalı Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüsüne binen şehit annesi Zübeyde Tura, şoför Eren Güngör’e torunu için bir öğrenci ücreti kesilmek üzere 5 TL verip kendisi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kendisine verilen şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkını sağlayan kartını kullandı.

            “ANCA BELEŞ BİNİN”   

            Bunun üzerine şoför, şehit annesine ‘Ne kartı çektin sen?’ diye tepki gösterince, Zübeyde Tura da, ‘şehit ailesi’ diye cevap verdi. Şoför Güngör, ‘Anca beleş binin, başka bir şey yok, ver o parayı ver’ deyip araç içerisindeki yolcuları kastederek ‘Geç yerine bak bakalım, arabanın içinde kaç kişi var. Biz de mazot yakıyoruz, para vermiyorlar, verseler’ diye tepki gösterdi. Zübeyde Tura, biniş kartının şehit annesi olduğu için kendisine verildiğini hatırlatması üzerine, 5 lira üstünü vermeyi reddeden şoför Güngör, “Ya o devletin Allah belasını versin teyze. Ya vermiş size böyle bir hak da bize niye vermiyor. Bu özel halk otobüsü, devlet arabası değil” şeklinde karşılık verdi. Yaşanan olaya ilişkin görüntülerin yayınlanması üzerine Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma tamamlandı.

            KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK, ALENEN AŞAĞILAMA VE HİZMET NEDENİYLE GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇLARI

banner625
            Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nda görevli Cumhuriyet Savcısı, olayın ardından tutuklanan otobüs şoföre Eren Güngör hakkında ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik’, ‘Halkın Bir Kesimini Sosyal Sınıf, Din, Mezhep, Cinsiyet ve Bölge Farklılığına Dayanarak Aşağılama’ ve  ‘Hizmet Nedeniyle Güveni Kötüye Kullanma’ suçlarından toplam 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırladığı iddianameyi dava açılmak üzere 11. Asliye Ceza Mahkemesine gönderdi.

            “BİRLİK VE DAYANIŞMA DUYARLILIĞININ ARRTIĞI HASSAS BİR DÖNEM”

            Cumhuriyet Savcısı, iddianamede müşteki Zübeyde Tura’nın oğlu Mehmet Tura’nın 1993’te Elazığ-Bingöl karayolunda terör örgütü PKK tarafından kurulan hain pusuda şehit olduğunu anımsattı. İddianamede, şoförün şehit annesine karşı gerçekleştirdiği eylemlerini, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen ve çok sayıda şehit verdiğimiz Zeytin Dalı Harekatı sırasında yaptığı, şehit haberleriyle birlikte milli birlik, dayanışma duyarlılığının ve hassasiyetinin arttığı bir hassas dönemde gerçekleştirdiği kaydedildi.

ÜCRETSİZ BİNİŞLER İÇİN BAKANLIK ÖDEME YAPTI

            Savcı, şüphelinin, şehit yakınlarının tamamını kapsayacak şekilde ‘beleşçi’ olarak nitelendirmesi, devlete duyduğu nefretini dış dünyaya yansıtacak şekilde sözler sarf etmesi, vergi verdiğine dair söylemleriyle, devletine karşı görev ve sorumluluklarının bilincinde olan, vergi veren, ülkesinin bekası için canlarını vermiş şehitlerin geride bıraktıkları yakınlarından oluşan müştekinin de içerisinde bulunduğu saygın sosyal sınıfa karşı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiğini vurguladı. Ayrıca şüphelinin kamu hizmeti nedeniyle kendisine verilen paranın ücret fazlasını, kendisine veriliş gayesi dışında tasarrufta bulunarak müştekiye iade etmediği anlaşıldığından, bu eyleminin hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunun unsurlarını oluşturduğunu vurgulayarak cezalandırılmasını istedi. Öte yandan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, ücretsiz binişler için söz konusu otobüs de dahil Adana’daki özel halk otobüslerine ödeme yapıldığı bildirildi.

TCK 301 İÇİN SORUŞTURMA İZNİ

            Savcı ayrıca, şüpheli hakkında ‘Ya o devletin Allah belasını versin teyze’ şeklinde sarf ettiği sözleri nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesine uyan eylemi yönünden soruşturma izni için evrakın Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderildiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz