banner641

Sibel Özgümüş'ten yeni eğitim sezonu mesajı

Ç YDD Çukurova Şube Başkanı Sibel ÖZGÜMÜŞ; “2013-2014 Eğitim- Öğretim Yılı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın üst üste aldığı yeni kararlarla ve bu kararların toplumda yarattığı şaşkınlıklarla başlıyor.” dedi.

Sibel Özgümüş'ten yeni eğitim sezonu mesajı


banner560

Özgümüş; “Öğrencilerin, öğretmenlerin, bilim insanlarının ve biz yurttaşların alınan kararları tartışmasına ve hazmetmesine fırsat bırakmayan MEB, eğitimin niteliğinin gelişmesini ve bölgesel eşitsizliklerin giderilmesini hedef almak yerine, dikkatleri giriş sınavlarında yaptığı anlamsız değişikliklere ve dershanelere çekerek ülkeyi ortaçağ karanlığına sürükleyecek uygulamaları bir bir devreye sokuyor.

Bir gecede bütün genel liseleri Anadolu lisesine dönüştürüp sayıları 500 bini aşan öğrenciyi meslek liselerinde, bu ad altında imam hatip liselerinde okumaya zorluyor.

Liselerde evlenmeye izin veren kararıyla, sözde zorunlu, öğrencileri 12 yıllık örgün eğitimin dışına itiyor; çocuk gelinlerin ve çocuk işçilerin artmasından duyulan kaygıları haklı çıkarıyor, dedi”

ÇYDD Çukurova Şube Başkanı Özgümüş; “Ortaokul ve liselerin programına koyduğu sözde seçmeli Kuran-ı Kerim , Hazreti Muhammed’in Hayatı gibi derslerle yarattığı ortamın etkilerini ölçmeden, “istenirse her türlü ibadethane açılabileceği” kararıyla okulları bilimin değil yalnızca dinin yaşandığı ortamlara dönüştürmek istiyor; çoğunluğun inancının azınlık inançlar üzerinde yaratacağı baskıları dikkate almıyor.

MEB bütçesinin en büyük bölümünü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile içeriği hazırlanmamış bir teknolojik yatırım olan FATİH projesine ayırıyor; derslik gereksinimini okulların kütüphanelerini ve diğer sosyal alanlarını yok ederek çözmeye çalışıyor, okul ve derslik yetersizliği nedeniyle yüzde kırklara yaklaşan ikili öğretim sorununu çözmek için önlem almıyor.

Eğitimcilerin, velilerin, eğitimle ilgilenen sivil toplum örgütlerinin feryatlarına kulak tıkayarak erkene aldığı ilkokula başlama yaşının yarattığı sorunları görmezden geliyor; öğrencinin yaşına göre, programlarda yapılması gereken değişikleri son dakikalara bırakarak öğretmenleri çaresizleştiriyor, eğitim- öğretim ortamını zora sokuyor, eğitimin tüm bileşenlerini kaderiyle başbaşa bırakıyor.

Okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınması konusundaki bilimsel verilerle de ilgilenmiyor.

 Bütün bunların Milli Eğitim Bakanı’nın en son açıklamasıyla ortaya koyduğu “Okulların Fransız İhtilali’nden kalma modası geçmiş kurumlar” olduğu görüşünden kaynaklanıp kaynaklanmadığını  merak ediyor, “Okullar olmasa maarifi ne güzel idare ederdim.” diyen İkinci Meşrutiyet döneminin Eğitim Bakanı Emrullah Efendi’yi anımsıyoruz.” dedi.

 ÇYDD Çukurova Şube Başkanı Sibel ÖZGÜMÜŞL son olarak, “Bütün bu ahval ve şerait içinde dahi...” öğrenci ve öğretmenlerimize yeni eğitim- öğretim yılında başarılar dileriz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640