SODES Projesi Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) yürütücülüğünde çalışmalara başlayan “Adana İlinde Kadınlara Yönelik Şiddeti Önleme ve Toplumsal Cinsiyet Bilinç Yükseltme Eğitimi” projesi açılış toplantısı Tarımsal Yayım Haberleşme Araştırma ve Uygulama Merkezi-Proje Ofisinde gerçekleştirildi.

SODES Projesi Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

Proje koordinatörlüğünü Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müge Kantar Davran’ın yaptığı projede Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü/ŞÖNİM, Seyhan Belediyesi, Yüreğir Belediyesi, Çukurova Belediyesi, Sarıçam Belediyesi ve AKDAM paydaş olarak yer alıyor. Projenin açılış toplantısına Adana Valiliği Sosyal Politikalar Müdürü ve SODES Proje Koordinasyon Birim Temsilcisi, AKDAM Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, Seyhan ve Sarıçam Belediyesi temsilcileri ve projede aktif rol alan öğretim üyeleri ile davetliler katıldı.

 Amaç, Şiddete İlişkin Farkındalığı Artırmak.

Toplantının açılış konuşmasında projeye ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Davran, “Projede aile içi şiddettin önüne geçebilmek için, Adana nüfusunun yaklaşık %72’sini oluşturan Yüreğir, Seyhan ve Çukurova ilçelerinde yaşayan 15 yaş ve üstü kadınlar ve erkeklere şiddet ve toplumsal cinsiyet konularında bilinç yükseltme eğitimi verilmesi planlanmaktadır.” dedi.

Aile içi şiddetle baş etme yollarının hukuk, iletişim ve kadın hakları boyutu ile ele alınacak projede bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarının Çukurova Öğretim üyeleri tarafından verilecek eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları ile gerçekleştirileceğini söyleyen Doç. Dr. Davran, projede 180 kadın ve erkeğe eğitim verilmesinin planlandığını belirtti.

banner625

Dört Başlıkta Verilecek Eğitimler 12 Ay Sürecek.

Toplantıda Doç. Dr. Davran projede dört alt başlık kapsamında katılımcılara eğitimler verileceği belirtti. “Toplumsal boyutuyla şiddet”, “Aile içi iletişim ve şiddeti önleyici davranışlar”, “Hukuksal boyutuyla şiddet” “Şiddete ilişkin çözüm yolları” başlıklı eğitimlerin ise ÇÜ Organize Sanayi Bölgesi Teknik Bilimler MYO müdürü Prof. Dr. Nigar Yarpuz Bozdoğan, İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nüket Elpeze Ergeç, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Olcay Karacan, Ziraat Fakültesi Araştırma Görevlisi Püren Veziroğlu ve AKDAM’dan Avukat Muhal İkikardeş tarafından verildiğini belirten Doç. Dr. Davran projenin 12 ay süreceğini söyledi.

Proje sonunda ulaşılan katılımcıların hedeflenen bilinçlendirme eğitimine ilişkin tepkilerinin ise anket yöntemiyle değerlendirileceğini belirten Doç. Dr. Müge Kantar Davran, projenin amacının kadına yönelik şiddetin farkındalığını arttırarak çözüm yolları aramaya yönelik olduğunu ifade ederek;
“Hedef kitleye, bireysel görüşmelerle yapılacak olan durum saptamasından sonra eğitim verilecek ve sonrasında farkındalık ölçümleri yapılacaktır. Eğitim içeriğini, toplumsal cinsiyet, aile içi iletişim, şiddet türleri ve nedenleri, şiddet karşısında başvuru yapılabilecek yerler, şiddetle ilgili yasal kurumların ve hakların anlatılması oluşturacaktır. Bu eğitim içerikleri aynı zamanda eğitim merkezindeki personele de verilecek ve proje bitiminden sonra gelecek kursiyerlere de bilgi aktarımı yoluyla süreklilik sağlanacaktır.” dedi. Etkinlik katılımcıların söz alması ile devam etti.

Toplantı, Adana Valiliği Koordinasyonunda Çukurova Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan, Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES kapsamında finanse edilen SODES (Proje No: 2017-01-0046) projesine ilişkin soruların cevaplandırmasıyla sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz