TARSİM'den Seyhan Ziraat Odasına ziyaret

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen'i ziyaret eden Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu ve Ankara Bölge Müdürü İrfan Alkaş, devlet destekli tarım sigortası hakkında bilgi verdi.

TARSİM'den Seyhan Ziraat Odasına ziyaret

Ziyarette konuşan Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, doğal afetlerin üreticiye büyük zarar verdiğini söyledi.
Girmen, "Doğal afetler, sadece mikro bazda işletmeleri değil, makro bazda ekonomileri de etkiliyor. Ülkeler fevkalade zor durumda kalıyor, gıda güvencesini sağlayamıyorlar, ithalatçı oluyorlar. Zaman zaman biz de bunu yaşıyoruz. 2014’de oldu. Doğal afet vurduğu zaman saman da yem de buğday da ithal edildi. Eğer biz, tarımda çalışan insanlarımıza, doğal afetlerin verdiği zararı karşılayamazsak bu ülkenin gıda güvencesini sağlamamız mümkün değildir" dedi.

banner625
AFETLER SİGORTA KAPSAMINDA
TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu ise devlet destekli tarım sigortasının önemini anlattı. Satoğlu şöyle konuştu:
"Kışın sel, dolu gibi afetlerle boğuşan üreticiyi yazın kuraklık tehdit ediyor. Devlet destekli tarım sigortası üreticilere meyvelerde don teminatında yüzde 67, kuraklıkta yüzde 60 ve diğer tüm teminatlarda ise yüzde 50 oranında prim desteği sağlıyor. Biz bu yılı yılı tarım sigortasında seferberlik yılı ilan ettik. 2017 itibariyle doğal afetlerden kaynaklı tüm tarımsal riskleri sigorta kapsamına aldık. TARSİM verilerine göre geçtiğimiz aralık ayı başından Ocak ayının sonuna kadar Türkiye genelinde ve tüm tarım sigortası branşlarında 24 bin civarında hasar ihbarı alındı. Yapılan hasar tespit çalışmaları doğrultusunda 31 Ocak itibarıyla üreticilere 64 milyon TL hasar ödemesi yapıldı."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz