THY'de işçi kıyımı mı?

Türk-İş'e bağlı Hava-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Engin Toncer, Türk Hava Yolları (THY) Anonim Ortaklığından 190 işçinin yasal olmayan şekilde işten atıldığını ileri sürdü.

THY'de işçi kıyımı mı?


Hava-İş Sendikası Antalya Şubesi Başkanı Toncer, düzenlediği basın toplantısında, THY'de işlerin Turkish Grand Service (TGS) şirketine devri nedeniyle İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara ve Adana istasyonlarında toplam 190 çalışanın işine son verildiğini söyledi. İşten çıkarmaların yasa dışı olduğunu ve açık toplu sözleşme ihlali olduğunu ifade eden Toncer, şöyle konuştu:

banner560
'Yer işletme İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara ve Adana istasyonlarında işlerin TGS devredilmesi gerekçe gösterilerek ve Toplu İş Sözleşmesi'nin (TİS) 8. Maddesi'ndeki kesin hükmüne aykırı olarak çalışanlar işten atılmıştır. 190 arkadaşımız işten atıldı. 22.dönem TİS'nin 8. Maddesi'nde 'açıkça imza altına alınan kısmen veya tamamen kapatılan işyerlerindeki personelin şirketin bir başka departmanında mutlak istihdam edilmesi' yönündeki hüküm, yasa dışı bir işlemle THY yönetimince yok sayılmıştır. TİS masasında işveren yetkililerince 'Bu sözleşmede yazılan her madde bizim namusumuzdur. Bu nedenle ihlallere kesinlikle izin verilmeyecektir' şeklinde tüm sözleşmeyi izleyenler önünde yapılan açıklamalarla taban tabana zıt bu uygulama, hangi namus kriterine dayandırılmaktadır?'

THY yönetiminin, altına imza attığı sözleşme metnine sadık kalmadığını vurgulayan Toncer, açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:

'THY Anonim Ortaklığı yönetimi altına imza attığı sözleşme metnine sadık kalmadığı takdirde THY'de yeniden tesis edilmeye çalışılan iş barışı ve huzurunu, sonucu kestirilemeyecek nitelikte tehlikeli bir mecraya sokacaktır. Büyüme ve Avrupa'nın ilk üç havayolundan biri olma hedefi, çalışanların en verimli bir noktada TGS şirketine işlerin devredilmesi gerekçesi ile şirketten uzaklaştırmaları ile çelişmektedir. Büyümenin hafife alınarak işlerin hızla parçalanarak şirket dışından alınması, uçuş emniyeti için büyük risk yaratmaya davettir. Bu işlemlerle oluşacak her olumsuzluk artık THY yönetiminin sorumluluğundadır.'

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz