TMMOB 10 Ekim şehitlerini andı

TMMOB Adana İKK Sekreteri Ali Kuzu, 10 Ekim Ankara katliamının yıldönümünde Barış Anıtı önünde yaptığı açıklamada ‘barış’ diyenlerin katledilmesine seyirci kalınamayacağını vurguladı

TMMOB 10 Ekim şehitlerini andı
banner560

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Ali Kuzu, 10 Ekim Ankara katliamının üzerinden tam bir yıl geçtiğini, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamında yaşamını yitirenleri saygıyla andıklarını belirtti.

10 Ekim katliamının birinci yıldönümü nedeniyle Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir araya gelen CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, sivil toplum örgütleri, TMMOB’ye bağlı oda başkanları ve yaşamını yitirenlerin yakınları anma etkinliği düzenledi.

Etkinlikte CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türk Tabipler Birliği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Bulca, Birleşik Taşımacılık Sendikası Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu da birer konuşma yaptı.

TMMOB Adana İKK adına duygularını dile getiren Ali Kuzu, “Bu bir yılın her ayını yasımızla, isyanımızla, öfkemizle ve yaşamını yitiren yol arkadaşlarımızı anarak geçirdik. Ve bugünde saygıyla anıyoruz. Yol arkadaşlarımızın mirası olan, emek, demokrasi ve barış mücadelemizde bayrağı en yukarı taşımak için burada omuz omuzayız. Yolunuz yolumuzdur” dedi.


“BARIŞ İSTEYENLER KATLEDİLDİ”

“Bizler 10 Ekim 2015 tarihinde Emek, Barış ve Demokrasi mitingiyle, ülkemizin de içine çekilmeye çalışıldığı, emperyalist savaşın devam ettiği Ortadoğu’ya, Ülkemize Barışın gelmesi için emek-meslek örgütleri ve demokrasi güçleri ile berabersesimizi duyurmaya gelmiştik” diyen Kuzu, şunları söyledi:

“Ancak; İnsandan, sevgiden, emekten, haktan-hukuktan, demokrasiden, özgürlükten, Barıştan yana olanlara karşı; Barış düşmanları, demokrasi düşmanları, emek düşmanları, insan ve insanlık düşmanları, katliama dönüştürdüler. 101 canımızı kaybettik 400 e yakın yurttaşımız yaralandı. Bizler, savaşın tam ortasında barış dediğimiz için bize bir bedel ödetildi. Bu Katliamın faili yada failleri bellidir. Bu ülkede barış sesinin daha güçlü ve gür çıkmasından ve bu sesin halka duyurulmasında KİM veya KİMLER rahatsız oluyorsa failler onlardır. Kimler hak arama mücadelesinden korkuyorsa, kimler sokakları emekçilere kapatmak istiyorsa failler onlardır. Kendi hayallerini gerçekleştirmek için savaştan, kutuplaşmadan, gerginlikten, halkların arasına düşmanlık tohumları ekmekten her kim, hangi güç odakları beslenmek istiyorsa, 10 Ekim 2015 Cumartesi günü, saat 10.04’te BARIŞ İSTEĞİMİZE bomba koyanlar onlardır…

10 Ekim 2015 den 10 Ekim 2016 ya kadar olan sürede, onlarca bomba evlerimizin önünde, sokaklarımızda patlatıldı. Yüzlerce sivil yurttaşımız hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. Evlerimiz, iş yerlerimiz, düğünlerimiz, otobüs beklediğimiz duraklar halkımıza mezar oldu.


“UNUTURSAK KALBİMİZ KURUSUN”

Ülkemizde ki çatışmalardan en çok etkilenen, bedel ödeyenler olarak; Şiddeti gittikçe artan OHAL ve KHK ile birliktesivil darbe ve diktatörlük rejimine dönüşen Ülkemizde;gericiliğe, karanlığa ve tüm antidemokratik uygulamalara karşı durduk durmaya da devam edeceğiz. 10 Ekim katliamına ilişkin davanın takipçisi olacağız. Gerçekler açığa çıkarılıp katiller hesap verinceye kadar bu davanın peşini bırakmayacağız. Çünkü emekten yanayız, barıştan yanayız, özgürlükten ve demokrasiden yanayız ve tarafız. Bertaraf olmayacağız. Bizleri kanla, bombalarla susturmak, korkutmak, uslandırmak ve terbiye etmek isteyenlerden hesap soruluncaya kadar, bu katliamın arkasındaki bütün karanlık ilişkiler açığa çıkarılıncaya kadar, Halkımızın özlemini çektiği barışı, laikliği, insanca yaşamı ve emeğin ülkesini kurana kadar bir an olsun durmayacağımızı buradan bir kez daha haykırıyoruz.


Yılmayacağız, sinmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz. Emek, Barış ve Demokrasi için mücadeleye devam! 1 yıl önce dediğimiz gibi bugün de “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!” 10 Ekim Katliamını unutursak, unutturursak kalbimiz kurusun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner578