TMMOB, ‘Hayır’ diyor

TMMOB Adana İKK Sekreteri Ali Kuzu, AKP politikalarına karşı duran tüm muhalif kamu emekçileri, akademisyenlerin tasfiye edildiğine dikkat çekti

TMMOB, ‘Hayır’ diyor

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Ali Kuzu, kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının AKP politikalarına karşı durduğu gerekçesiyle tasfiye edildiğine işaret etti. TMMOB’nin referandumda ‘Hayır’ diyeceğini kaydeden Kuzu, bugüne kadar yapılanların bundan sonra daha güçlü ve antidemokratik bir anayasal sistemle yapılmasına yönelik planlamanın garantisi olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet dönemi kazanımlarının geriye götürülmemesi için ‘Hayır’ dediklerini ifade eden Kuzu, yazılı açıklamasında “Kamunun tasfiyesine, kamu görevlilerinin parti memuru haline getirilmesine, aklı ve bilimi rehber edinmiş, laik, demokratik Cumhuriyetin tasfiyesine, insanca yaşam ve hakça bölüşüme ulaşabilmek için, yasal düzenlemelerde keyfiyete, tek adam düzenlemelerine ‘Hayır’ diyeceğiz. Haklarımıza sahip çıkabilmek için, antidemokratik, tek tipleştiren, kimliksizleştiren istihdam politikasın hayır diyeceğiz. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının iş mi, yoksulluk mu, açlık ücreti mi seçenekleri ile karşı karşıya kalmaması için, kamusal istihdamda ve her alanda ayrımcılığa ‘hayır’ diyeceğiz. Bu değişiklikle, başkan hangi partiden ve kim olursa olsun, antidemokratik, diktatörlüğe götüren tek adamlık sistemine hayır diyoruz” şeklinde konuştu.

banner625
 


“MUHALİF KESİM BİTİRİLİYOR”

Ülkemizde 15 yıldır her alanda olduğu gibi, kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özlük hakları, iş güvenceleri, ücretlerinin  sistemli bir biçimde erozyona uğratıldığını ancak iktidarın daha fazla tek tipleştirmek, tüm kaynakları denetimsizce kullanmak, taşeronlaştırmak, hakları ve özgürlükleri budamak yolunda kendini yeterince özgür hissetmediğine işaret etti. İktidarın meclisteki çoğunluklu vekil sayısına rağmen; halen yürürlükte olan rejimin ve sistemin, yapmak istediklerine engel olduğunu iddia ettiğini kaydeden Kuzu, “Son derece yaralanmış olsa da yürümekte olan parlamenter demokrasi, yasama, yargı ve yürütme kuvvetleri arasındaki denge, fren ve denetleme mekanizmalarından rahatsız olan iktidar ne pahasına olursa olsun engelsiz bir alan yaratarak tek adam dönemini yaşama geçirmeye çalışmaktadır” dedi.
OHAL, KHK, FETÖ soruşturması ile ilişkilendirerek AKP politikalarına karşı duran tüm muhalif kamu emekçileri ve akademisyenlerin tasfiye edildiğine işaret eden Kuzu, olası başkanlık sistemiyle bu tasfiyelerin keyfiyete dönüşeceğini, halkın tamamına yansıyacağını sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2017, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner669

cyberturk.biz