banner678

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi”

Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Kurumsal Yapılanma Başkanlığı heyeti, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi” kapsamında Vali Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret etti.

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi”

Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serpil Sancar ve Politikalar ve Savunuculuk Koordinatörü Ülker Şener ziyaret sırasında proje kapsamında yapılması hedeflenen çalışmalar ve projenin amacı hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Kurumsal Yapılanma Başkanlığı heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Vali Mahmut Demirtaş, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişimi amaçlayan tüm projelerin destekçisi olduklarını söyledi ve Adana Valiliği olarak bu tür projelere gerekli tüm desteği vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Prof. Dr. Serpil Sancar, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi”nin amacına ulaşmasına yönelik yaptığı açıklamada, “AB Bakanlığımızın faydalanıcısı ve Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneğinin (CEÎD) yürütücüsü olduğu "Türkiye'de Katılımcı Demokrasinin Geliştirilmesi: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin izlenmesi Projesi" 1 Mart 2017 tarihinde başlamıştır. Proje, 24 ay süresince 7 pilot ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Trabzon, Kars) uygulanacaktır” dedi.

Projenin içeriğinden bahseden Prof. Dr. Serpil Sancar, amaçları şu şekilde sıraladı;

banner625
“1)Belirlenmiş tematik alanlarda mevcut durumu cinsiyet eşitliği çerçevesinde ortaya koyacak izleme göstergeleri geliştirecek raporların hazırlanması,

2) Öncelikle belirlenmiş 7 pilot ilde olmak üzere, cinsiyet odaklı sivil toplum kuruluşlarının, kamunun ve yerel yönetimlerin cinsiyet temelli izleme kapasitelerinin artırılması, hak temelli izleme yapan örgütlerin cinsiyet eşitliği bakış açışım izleme çalışmalarına katmaları,

3) Cinsiyet Eşitliği İzleme Merkezinin kurulması,

4) yerel ve ulusal ölçekte proje uygulama bölgelerinde cinsiyet eşitliği eylem planlarının oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, kurumunuzun da aralarında bulunduğu projenin temel paydaşlarına, önümüzdeki günlerde, proje uygulayıcısı kuruluşun yetkilileri tarafından proje amaçları ve faaliyetleri hakkında daha detaylı bilgi verilmesi, paydaşların proje süreçlerine etkin katılım sağlaması ve ihtiyaçların ve beklentilerin belirlenmesi yönünde görüş alışverişinde bulunulması ve işbirliği geliştirilmesi amacıyla Mayıs ve Haziran aylarında ziyaretler gerçekleştirilecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz