Turizm ödülleri sahiplerine verildi

Turizmde Yönverenler (TUR-YÖN) tarafından düzenlenen ‘’2012 Turizm Ödülleri’’ düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törende 3 kategoride verilen Turizm Ödüllerinin yanısıra, başarılı kuruluş ve kişilere teşekkür plaketi verildi.

Turizm ödülleri sahiplerine verildiTürkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, düzenlenen ödül töreninin açılışında yaptığı konuşmada, turizmin, Türkiye’nin vazgeçilmez sektörü olduğunu söyledi. Günümüzde turizmin bir endüstri haline geldiğini ve artık sektörün dünya sıralamasında 6’ıncı sırada yer aldığını belirten Ayık, ‘’Ülkemize gelen ziyaretçi sayısı 36 milyon, turizmden elde edilen gelir ise 29.5 milyar dolar oldu. Bu rakam ülkemizin ihracat ettiği gelirin yüzde 20’sine denk geliyor’’ dedi.

Ayık, sektördeki yatırım stokunun 60 milyar dolar  olduğunu ifade ederek, ‘’Sektöre yapılan yatırımlar 2 yılda geri dönüyor. Bu nedenle turizmin hem ülkemiz hem de ekonomimiz için arz ettiği önemi vurgulamalıyız. Turizm, Türkiye’nin vazgeçilmez sektörüdür. Turizm artık sektör değil, Türkiye için Endüstri haline gelmiştir. Bu husus gerçeklik kazanmıştır. Türkiye, ekonomik planlamalarını yaparken cari açığının % 25’ini kapatan Turizm endüstrisini göz ardı etmemeli” dedi

 

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de turizm sektörünün ülkemizde hızla geliştiğini  ifade ederek. 2002’de 1 milyon 200 bin olan ziyaretçi sayısının 36 milyar doların eşiğine geldiğini bildirdi. Turizmin istihdama katkı sağladığını ve işsizliğe çare olması açısından da öneminin olduğunu ve Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olduğunu vurguladı.

banner625
İşler, 2023’de 50 milyar dolarlık gelire ulaşılması için İstanbul ve Antalya’nın yanı sıra üçüncü oyuncu olarak Ege yöresi olacağını bildirdi.

Sonar Başkanı Hakan Bayrakçı da,  “ Turizm Bakanlığı, Başbakanlıkla eşdeğer tutulmalı, her siyasi parti ve hükümet Turizm Endüstrisini Türkiye’nin bir numaralı konusu haline getirmeli “ dedi.

-          Lettime CEO ‘su Hüseyin Hakkı Kahveci  ise, ‘’Bana göre Turizm sadece Antalya’dan ibaret değil. Türkiye’nin tamamı turizm için kapsama alanıdır. Artık Turizm endüstrisi konusunda yeterli eğitilmiş insan stokuna ulaştığımıza göre Turizm Bakanlığında görev alacak bürokrat ve uzman isimlerin tamamı Turizm eğitimi almış insanlar arasından seçilmelidir. Açıklanan turizm verilerinin doğruluğu konusunda şüphelerimiz var. Suriye’den gelen 173.000 mülteci, Gürcistan’dan fındık ve seralarda çalışmak için gelen on binlerce kişi turist olarak veri tabanına aktarılıyor. Bu kabul edilemez.” Diye konuştu.

-           

-          TUR-YON Başkanı Recep Arısoy  da, “ Turizm sektörü 2012 yılında 6 milyar dolar zarar etti. Bunu rakamlarla ifade eden açıklamayı yaptık. TÜİK ise belgelendirilmiş olan açıklamamıza karşı Turizm ‘in 2012 yılında 6 milyar dolar artış gerçekleştirdiği açıkladı. Bu çelişki henüz giderilmedi. Bizim verilerimize göre zarar etmişiz. Aynı veriler TÜİK tarafından kar olarak gösteriliyor. Bunu Türkiye’nin tartışması gerekiyor.” Dedi.

 

 

 

Etkinlikte daha sonra  Gazeteci Can Ataklı,  Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, Travel&Turquia. Com CEO’su İskender Çayla, Turizm News. Com. Yazarı Cem Polatoğülu i birer konuşma yaptı.

 

Törende daha sonra  Yılın Turizm Duayeni Halim Bulutoğlu, Yılın TV yorumcusu: Hakan Bayrakçı ve Yılın Gazetecisi Can Ataklı, yılın turizm adamı Cem Polatoğlu, yılın turizm profesyoneli Hakkı Kahveci, yılın turizm elçisi İskender Çayla, yılın turizm yöneticisi Recep Arısoy’a plaketleri verildi. Ayrıca yılın hava yolu şirketi ödülü Türk Hava Yolları’na, yılın yabancı zincir oteli ödülü Hilton, yılın yerli tur operatörü  ödülü Jolly Tour ve yılın yabancı tur Operatörü ödülü de TUİ’ye verildi.

Yılın seyahat TV kanalı ödülünü World travel Chanel. Yılın  Federasyon ödülünü TUROFED, yılın turizm fuarı ödülünü EMİT, yılın yönetmeni ödülünü Osman Sınav, yılın turizm fakültesi ödülünü Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi, yılın online tur operatörü ödülünü Booking.com, yılın karayolu taşımacılığı ödülünü Ulusoy, Yılın tedarikçi firması ödülünü Kayalar Endüstriyel mutfak, yılın turizm haber portalı ödülünü Turizm News. Com, yılın şefi ödülünü Firkan Gülaydın aldı. Yılın Devlet Adamı ödülüne layık görülen ancak yurtdışında olduğu için etkinliğe katılamayan İlhan Kesici’nin plaketi ise kendisine gönderildi.

Ödül alanlar arasında, Turizm ve Belgesel kanalıyla Başta, Daily News eki ile Hürriyet, Turizm Arenası programı ile CİNE5 ve Yazar & Executive Cheff ile Ömür Akor TUR-YÖN Özel Ödülleri'ne layık görüldü.
 

Yılın Yeşil Otel Ödülleri ise Club Hotel Nena, Club Hotel Rixos Tekirova, Ersan Resort&SPA ve Tuğçan Hotel grubuna verildi..

 

Bu arada, Türkiye’nin Ortadoğu’daki Yüzü Ödülünü Kurtlar Vadisi Pusu oyuncusu Ayşe Çiğdem Batur aldı.

Öte yandan, Türkiye Turizmine Katkılarından dolayı değişik kişi ve kuruluşlara da plaket takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2013, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz