Türk Dünyası nevruz şenliği

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından Adana’da organize edilen Türk Dünyası Nevruz Şenliği’ne, Adanalı esnaflar da renk kattı.

Türk Dünyası nevruz şenliği

 

Atatürk Parkı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören öncesi, Büyükşehir Belediyesi Bandosu ve Mehteran takımı alanda bulunan Türk Dünyası ekiplerinin de katkılarıyla çeşitli gösterilerde bulunarak etkinliği şenlendirdi.   

banner625
Daha sonra Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un alana intikali ile törene start verildi. Vali Coş,  Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Adana Vali Yardımcıları Halis Arslan, İbrahim Avcı, Mehmet Ali Özkan, Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana ESOB Başkanı Kazım Barışık, Seyhan Kaymakamı Ahmet Çınar, İşadamı Tarkan Kulak, Adana ESOB Başkan Vekilleri Nihat Sözütek ve Mustafa Göktaş ile Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri İlhami Uygunsözlü, Metin Taylancı ile çok sayıda esnaf odası başkanının da katıldığı etkinlikler kapsamında Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marş’ımız okundu.

 

Ardından Adana ESOB tarafından hazırlanan fıçı içindeki odunlar Vali Coş ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düşen Kaseinov tarafından tutuşturularak Nevruz ateşi törene katılanların alkışlarıyla yakıldı.  Vali Coş, Başkan Aldırmaz, Barışık ve beraberindekiler, Adana Madeni Sanatkârlar Esnaf Odası’nca hazırlanan örste kızgın demir dövdü. Yine Adana ESOB tarafından hazırlanan 200 adet renkli yumurta Vali Coş tarafından, Başkan Aldırmaz ve Barışık ile etkinliğe katılan protokol ve vatandaşlar tarafından tokuşturularak kırılırken, Vali Coş’un esnaflar üzerine yaptığı esprileriyle alanda kahkahalar yükseldi.   

Daha sonra Kazakistan'dan gelen halk dansları ekibi beyaz elbiseleriyle görkemli bir gösteri sundu. Ardından Çeşitli Türki Cumhuriyetleri’nden gelen gruplar, mehteran ve bando eşliğinde Atatürk Caddesi, Büyükşehir Belediyesi, Dörtyol’a, buradan da  törenlerin devam edeceği Adnan Menderes Spor Salonuna kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Salondaki etkinlikler  coşku içerisinde gerçekleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2013, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz