Ulaştırma sorunu Adana’da masaya yatırılacak

İnşaat Mühendisleri Odası Adana ve İstanbul şubelerinin birlikte düzenleyeceği 12. Ulaşım Kongresi, 24 Mayıs Çarşamba günü Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde saat 9.30’da başlayacak

Ulaştırma sorunu Adana’da masaya yatırılacak

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana ve İstanbul Şubelerinin hazırlık çalışmalarını birlikte yürüttüğü ‘12. Ulaştırma Kongresi’ 24 Mayıs Çarşamba günü Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde saat 9.30’da başlayacak. Üç gün sürecek kongrenin son gününde, 26 Mayıs Cuma günü Adana sorunlarının tartışılacağı “Adana Kent İçi Ulaşım Sorunları” başlığıyla bir oturum yer alacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan, yetkilileri ve Adanalıları 24 Mayıs Çarşamba günü başlayacak 12. Ulaştırma Kongresine davet eden İMO Adana Şube Başkanı H.Çağdaş Kaya, ülkemizde ve dünyanın pek çok kentinde ulaştırmanın toplum hayatını etkileyen önemli sorunlar yaratmaya devam ettiğini vurguladı.

KAYA “ULAŞTIRMA SORUNU KAYGI VERİYOR”

Hızlı ve çarpık kentleşmenin sonucu olarak Adanalıların oldukça sorunlu bir “ulaşım ve trafik” olgusuyla karşı karşıya olduğuna işaret eden Kaya, “Otopark sorunu, toplu taşımanın düzensiz yapılanması, karmaşa yaratan durak yerleri, bozuk yollar, kaldırımların arabalar ve esnaf malzemeleriyle işgali, bu düzensizliğe çözüm getirme çabalarının olmaması, kentsel dönüşüm yoğunluklarının arttırdığı sorunlar kent yaşamımızı olumsuz etkilemektedir.  Ayrıca, sürekli olarak yoğunluğa ilaveler yapan imar planı değişiklikleri, güncel ölçütleri dikkate alamayan mevcut imar yasası ve yönetmelikler kent içi ulaşımını bir keşmekeşe dönüştürmüştür. Unutulmamalıdır ki çözüm getirmediği gibi çözümü daha da zorlaştıran yanlış adımlar atılması ulaştırma sorununu kaygı verici boyutlara taşıyacaktır. Nitekim öyle de olmaktadır” diye konuştu.

banner625
Tüm bu sorunların artarak devam etmesinin ulaşımın basit teknik çözümlerden daha fazlasını gerektirdiğini gösterdiğini dile getiren Kaya, şunları söyledi:

“Bu nedenle öncelikle toplumun yapısına ve yararına uygun ulaştırma politikalarının oluşturulması önemlidir. Bunun için de kapsamlı, sağlıklı ulaştırma politikasına ve planlamasına ihtiyaç vardır. Adana’nın tek plan çalışmasının bundan 25 yıl önce 1992 yılında yapılan “Adana Kent İçi ve Yakın Çevresi Ulaşım Etüdü” olduğunu söylersek çözüm için gayretlerin ne boyutta olduğunu da net ifade etmiş olacağız.

İnşaat Mühendisleri Odamız, kent yaşamının bu önemli sorununa ilişkin sağlıklı sistemlerin geliştirilmesine katkı sunmak amacıyla Ulaştırma Kongreleri düzenlemektedir. Ulaştırma ile ilgili bu önemli kongrelerin bu döneme tekabül eden 12.cisi Adana’da gerçekleştirilecektir.

HERKESİ DAVET ETTİ

Ulaştırma konusundaki yeni bakış açılarının, uygulanabilir ulaştırma sistemlerinin değerli uzmanlar tarafından Adana’da sunulacak olmasının, şehrimizde konuyla ilgili kurumların ve yetkililerin çalışmalarında olumlu etki yaratmasını umuyoruz.  Ana teması “Ulaştırma Politikaları” olarak tespit edilen 12. Ulaştırma Kongresi; 12 oturum, 4 çağrılı konuşmacı, 24 bildiri sunumu ile konuyla ilgili güncel bilgi ve araştırmaların paylaşılmasını sağlayacaktır.”

Kaya, konuyla ilgili yetkilileri, Adanalıları ve tüm basın mensuplarını, İnşaat Mühendisleri Odası Adana ve İstanbul Şubeleri olarak hazırlık çalışmalarını birlikte yürüttükleri, 24 Mayıs Çarşamba günü başlayacak 12. Ulaştırma Kongresi’ne davet etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz