Umut Engelliler Derneği açıldı

Umut Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Adana Valisi İlhan Atış'ın eşi Birsen Atış'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta bir konuşma yapan dernke başkanı Sevim Eyrisakal, "Engellileri de içine alan hükümetin sosyal yardım hizmet politikası yardım eksenli değil, hak eksenli bir politika olmalıdır" dedi.

Umut Engelliler Derneği açıldı
banner560

Umut Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sevim Eyrisakal, derneğin açılışında yaptığı konuşmada, Yüreğir'deki tüm engellilerin sorunlarını yöneticilere ileterek sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve engellilerin seslerini duyurabilmek için yola çıktıklarını söyledi. Açılış törenine Adana Valisi İlhan Atış'ın eşi Birsan Atış, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Gazi Murat Caner, Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kassap, HAS Parti Adana İl ve Kadın Kolları başkan ve üyeleri, Yüreğir Belediyesi bürokratları ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreninde bir konuşma yapan Umut Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sevim Eyrisakal, her insanın eşit şartlarda toplumsal yaşamda etkin bir birey olarak yer alabilmesinin en temel insan hakkı olduğunu söyledi. Engellilerin, insan hakları çerçevesinde toplumsal yaşamda eşit ve tam katılımla etkin olarak yer almasını sağlamanın devletin görevi olduğunu bildiren Eyrisakal, "Yetersizliklerden dolayı toplumsal yaşama tam olarak katılamayan biz engelliler için fırsat eşitliği sağlamaya yönelik yapılması gereken düzenlemeler maalesef hep kağıt üzerinde kaldı. Biz Yüreğir engellileri olarak bu eksikliklere dur demek ve Yüreğir'deki tüm engellilerin sorunlarını yöneticilere iletmek, bir nebze olsun derdimize çareler üretmek ve engellilerin sesi olmak için bu derneği kurduk" diye konuştu.

banner595
SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM BULUNMALI
Engelli olmanın bir suç gibi algılandığı için rahatça sokağa çıkıp dolaşamadıklarını ifade eden Eyrisakal, "Hastaneye, adliyeye, alışverişe gittiğimizde ya kaldırımda rampa sorunu yada asansör sorunuyla, lavabo sorunuyla karşılaşıp işimizi bitiremeden geri evlerimize dönmekteyiz. Bizim sorunlarımıza acilen çözümler bulunmalıdır. Engellileri de içine alan hükümetin sosyal yardım hizmet politikası yardım eksenli değil, hak eksenli bir politika olmalıdır" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580