Vali Büyük'ün Başkanlığında Seçim Güvenliği Toplantısı

Seçim Güvenliği Toplantısı, Vali Mustafa Büyük'ün Başkanlığında, İlgili Vali Yardımcıları ve İlçe Kaymakamları'nın Katılımıyla Gerçekleştirildi.

Vali Büyük'ün Başkanlığında Seçim Güvenliği Toplantısı

Vali Büyük, toplantıda yaptığı konuşmada, “Demokratik toplumlarda, milli iradenin tecellisinde en önemli unsurun, halkın hür iradesi ile oy kullanması olduğuna” dikkat çekti ve ekledi;

"Seçimlerin, Demokratik Olgunluk ve

Centilmence Geçmesi Arzusundayız"

1 Kasım’da yapılacak olan "Milletvekilliği Genel Seçimi"nde olası aksaklıkların önlenmesi ve vatandaşların huzur içinde oylarını kullanmalarının sağlanması amacıyla düzenlenen Seçim Güvenliği Toplantısı, Vali Mustafa Büyük’ün başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Mustafa Büyük’ün başkanlığında gerçekleştirilen seçim güvenliği toplantısına, ilgili Vali Yardımcıları ve tüm İlçe Kaymakamları katıldı.

"Siyasi Partiler Seçim Kurallarına

Uyma Konusunda Duyarlı Olmalı"

Seçim güvenliğinin sağlanmasında alınacak olan tedbirlerin ayrıntılarıyla görüşüldüğü toplantıda konuşan Vali Mustafa Büyük, şu ifadelere yer verdi; "Demokrasilerde, milli iradenin tecellisinde en önemli unsur, halkın hür iradesi ile oy kullanması ve görüşlerini benimsediği siyasi partiler arasından tercih yaparak, ülkeyi yönetecek kadroları belirlemesidir. Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen seçim takviminde, seçimlere yönelik her konu açıkça ilan edilmiştir. Dolayısıyla, belirlenen seçim kurallarının dışına çıkılmaması gerekmektedir."

"Ses ve Görüntü Kirliliği Oluşturulmamalı"

"Hukuken, çerçevesi belirlenmiş uygulamaların dışına çıkılması, ses ve görüntü kirliliğiyle toplumu rahatsız edecek şekilde kampanya yürütülmesi, en çok karşılaştığımız konu. Siyasi partilerin binaları, seçim büroları ile miting alanları ve yollardaki bayrak, flama ve pankart gibi siyasi malzemelerin nerede, nasıl kullanılması gerektiği belirlenmiş. Bunun dışına çıkıldığı zaman problemle karşılaşılıyor. Bu, çoğu zaman karşılıklı yarışa dönüşüyor ve vatandaşların şikâyetlerine yol açıyor. Afiş, pankart, parti bayrakları, broşür gibi materyallerin kaldırılması zaman alıyor. Ayrıca seçim süreçlerinde bazen hiç istemediğimiz şekilde çekişme ve olumsuzluk havası da oluşuyor. Seçim güvenliğinin sağlanması amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu toplantıda, tüm siyasi partilerimizin belirlenmiş olan kurallara uyması, seçimlerin centilmence başlaması ve bitmesi arzusunda olduğumuzu vurgulamak istiyorum."

Demokrasi Şöleni Olan Seçimlerin

Ülkemize Hayırlı Olmasını Diliyorum

"Seçim süreci boyunca, ilgili kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Bu vesileyle, demokrasi şöleni olarak da tanımladığımız seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2015, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz