Vatandaş isyanda: "Çocukları Karanlığa mahkum ettiler"

Hükumetin 1972'den beri uyguladığı yaz-kış saati uygulamasının kaldırılması bir çok sektörde olumsuzluk yaratırken, sabah karanlığında çocuklarını okula göndermek zorunda kalan aileleri isyan ettirdi.

Vatandaş isyanda: "Çocukları Karanlığa mahkum ettiler"
banner560
Adanahabermerkezi.com
Hatırlanacağa üzere; Türkiye ‘de 1972’den beri aralıksız kullanılan yaz-kış saati uygulaması bu yıl kaldırıldı. Bakanlar Kurulu'nun 8 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla yaz saati uygulaması kalıcı hale geldi. Böylece Türkiye Avrupa'nın kullandığı saat diliminden çıktı, Suudi Arabistan'ın da kullandığı saat dilimine geçti. 
Bu durum Avrupa ile entegre olarak iş yapan bir çok sektörde uyum sorunu yaşattı. Ancak en büyük tepki; çocuklarını karanlıkta okula göndermek zorunda kalan anne ve babalardan geldi. Sabah 07:30 çalan zil için en geç 06:30 kalkıp hazırlanması gereken ilköğretim oklulu öğrencileri Saat 07:00'de evlerinden çıkarak okulun yolunu tutuyor. Orta Anadolu ve Batı Anadolu'da Çocuklar servisle de gitse yürüyerekte gitse karanlıkta kalıyor. Aileler, Sabah okula giden çocuklarının güvenliğinden endişe ederken yetkilileri sert dille eleştiriyor. Aileler "Bu saat uygulsaması çok yanlış. Ya saatleri eskisi gibi kışın ileri alın, ya da okulların zil saatini 1 saat ileri alın. Çocuklarımız sabah karanlığında korkuyor. Çocuklarımızın sabah karanlığında okula gitmesini istemiyoruz" dediler
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner573

banner572