“Yerel basın ikinci plana atılamaz”

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, ziyaret turu kapsamında Güney Haber temsilcileriyle görüştü

 “Yerel basın ikinci plana atılamaz”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) basın kuruluşlarını ziyaretlerini sürdürüyor. ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ve Genel Sekreter M.Ömer Üney, bu kapsamda Güney Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Emin Yüksekbaş ile Genel Yayın Yönetmeni Namık Kalaycı’yla görüştü.
Yerel basının ivme kazanmasına yönelik girişimlerini aralıksız sürdüreceklerini belirten Cafer Esendemir, üye basın kuruluşlarının ve gazetecilerin görüş ve önerilerini göz önüne alacaklarını vurguladı.
Ziyaret için ÇGC’ye teşekkür eden Yüksekbaş ise Türkiye’de basına ve özellikle yerel basın kuruluşlarına büyük işler düştüğünü vurguladı.  Tüm dünyada yerel basının öneminin bilinciyle hareket edildiğini, yabancı yerel basın kuruluşlarının geniş olanaklarla donatıldığını kaydeden Yüksekbaş, devletin Türkiye’de yerel basına gereken desteği vermesinin şart olduğunu ifade etti.
banner625
Yerel dinamiklerin hayata geçirilmesi için büyük mücadele örneği sergileyen yerel basının hak ettiği itibarı görmesinin önemine işaret eden Yüksekbaş, “Yerel gazetelerin sorunu maalesef çok. Maddi-manevi çözüm üretilmesi gerekiyor. Gazetelere ve gazetecilere kendilerini geliştirmeleri, dünya arenasıyla rekabet edebilecek düzeye gelmeleri, yenilikleri takip edebilmeleri için birçok yöntem ve destek uygulanabilir. Cemiyetimizin de Adana’da düzenleyeceği seminer ve paneller mesleğe katkı koyacaktır. Basın dünyasını bir bedene benzetirsek yerel basın da bu bedeni oluşturan hücre demektir. Yerelde yayın yapan basın kuruluşlarını ve gazetecileri kimsenin ikinci plana atmaya hakkı yok. Bizler de mesleğin gelişimi için sorumluluk üstlenmeye hazırız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz