Yurdagül'den "Gazeteciler günü" mesajı

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine ve şeffaflığın sağlanmasına katkı sunan gazetecilerin, adalet sistemine olan güvenin artmasında da büyük rol oynadığını söyledi.

Yurdagül'den "Gazeteciler günü" mesajı

banner625
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, halkın haber alma hakkının korunmasına katkı sağlayan ve ‘halkın gözü kulağı’ olan basın mensuplarının demokrasi ve hukuk sistemi içinde önemli bir görev üstlendiğini söyledi. Masumiyet karinesi, lekelenmeme hakkı, kişilik hakları ile birlikte kamuoyunun haber alma özgürlüğü hakkına saygı gösterilerek, basın mensupları aracılığıyla toplumun doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydeden Yurdagül, “            Kitlesel iletişim konusunda gazetecilerin doğru ve tarafsız bilgi vermesi çok önemlidir. Bununla birlikte adalet sistemine olan güvenin artmasında da, toplumun bir aynası olan ve olayları kamuoyuna aktarmada en önemli araçların başında bulunan basının rolü ve etkisi büyüktür. Biz de Adana Adliyesi olarak yargı ile medya arasındaki ilişkinin kurumsallaştırılarak güçlenmesi ve geliştirilmesine yönelik uygulamalarımızla, adli konularda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve yargıda şeffaflığın sağlanmasına yönelik çalışmalar yapmaktayız” diye konuştu.

            Gazetecilere zorlu görevlerinde başarılar dileyen Yurdagül, “Sosyal bir hukuk devletinin olmazsa olmazı, demokrasinin ayrılmaz bir parçası olan, zor şartlar altında görevlerini sürdüren tüm basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz