Hareketli Adana ve ihracat!

Geçen hafta Adana’da yoğun bir hareketlilik yaşandı. TÜİK’in açıkladığı son veriler ışığında en yoksul il olduğunu öğrendiğimiz Adana’da samimi olarak konuşmak gerekirse ulusal boyuta taşınan önemli etkinlikler gerçekleştirildi.

Ekonomiden kültür-sanata, kent yaşamından sağlık ve eğitim alanına kadar bir dolu tören gerçekleşti Çukurova’nın mümbit topraklarında…

Neydi bu etkinlikler…

Adana Devlet Tiyatrosu ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası yeni sezonu sanatseverlerin yoğun katılımıyla açtı. İki güzide kurumun varlığını en etkin şekilde sürdürmesini dileriz.

‘Sevginin boşluğunu madde ile doldurmayın’ projesi kapsamında Uzman Psikolog Aygül Kılıç’ın sunumu özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarımızın coşkusuna sahne oldu. Bu vesileyle ailelere büyük görev düşüyor ve gerçekten de sevginin boşluğunun madde ile doldurulmaması gerekiyor.

İş dünyasının önemli bireylerinden oluşan Sütçü ailesi Çukurova Üniversitesi bünyesinde babalarının adını taşıyan Abdi Sütçü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nu eğitim ve sağlık dünyasına kazandırdı. Sütçü ailesini tebrik ederiz ve hayırseverlerin artmasını dileriz.

Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şubesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Ulusal Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik (MÜHJEO’2017) Sempozyumu da Adana açısından önemliydi. Teknik konuların masaya yatırıldığı ve 2 gün süren bu toplantı da kentimiz adına önemli bir kazanım oldu.

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB), altıncı kez ‘Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’ düzenledi. Yerel ve ulusal ölçekte iş dünyası temsilcileri ile bakanlar ve milletvekilleri, vali, belediye başkanları ve sivil toplum örgüt temsilcileri ile İstanbul basınının da ilgi gösterdiği bu organizasyon da özellikle Adana tekstilinin yeniden ivme kazanması adına güzel bir altyapı sundu. İzleyenler, hizmete yeni açılan Adana Arkeoloji Müzesi’nin akustik ortamını da solumuş oldu.

Adana'da düzenlenen ‘Kent Konseyleri Birliği Kent ve Vizyon' konulu uluslar arası toplantı da Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte milletvekilleri ve Türkiye’nin birçok şehrinin kent konseyleri başkanlarını buluşturdu. Yarım günlük bölümünü izlediğim toplantıda ufuk açıcı sunumlar kazancım oldu. Bu kapsamda şunu belirtmek isterim ki; kuruluş aşamasını önemsediğim kent konseyleri belediyelerden bağımsız iş yapabilme özgürlüğüne kavuşabilirse bulundukları kentlerde daha özgün proje ve tasarımlar geliştirebilir.

Bir de Türk Eximbank Adana Şube açılışına değinmek gerekiyor. İhracatçılara kredi imkanı sağlayan bankanın Adana Şube açılışında geç kalınmış olsa da ‘zararın neresinden dönersen kardır’ anlayışını devreye sokmak lazım. Bu açılışta dikkat çeken unsur da Adana’nın ihracat rakamlarında Türkiye’de 11. sırada yer alması…
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ihracatta iyimser açıklamalar yapmasına karşın Adana özelinde bir ‘hareketlenme’ yaşanması yönündeki görüşü altı çizilmesi gereken bir konudur. 
Adana’da ekonomik istikrar ve hareketlenme yaşamak istiyorsak ‘ihracat artışı’ en önemli unsur olmalıdır. 
Öyle ya; kendi aramızda top sektirerek yoksulluğu savamayız…

YORUM EKLE

banner626