Hayvansever camiada ego savaşları!

Türkiye’de hayvan hakları mücadelesi uzun yıllardan bu yana ciddi anlamda yol alamamıştır. Almış olsaydı; bugün pek çok ilde, ilçede ve köylerde katliamlar ve itlaflar yaşanmazdı. Bunun nedenlerini şöyle özetleyebiliriz:

Türkiye’de 600’den fazla sayıda -hayvan hakları mücadelesi adına kurulan- dernek var. Bu dernekler işlev anlamın da (büyük çoğunluğu) tabela STK sı olmaktan öteye gidemeyen dernekler. Ve bu işlevsiz derneklerin ego savaşları yüzünden; gerçek anlamda bireysel aktivist çalışmaları olan hayvan severler toparlanıp örgütlü bir güç haline gelememiş.

Ego kelimesi  latinceden gelmekte olup “Ben” anlamına gelmektedir. Günlük yaşantımızda “Egosu tavan yaptı, egosu çok yüksek” cümlelerini sık sık duyar ve kullanırız. Aslında ego bir hastalık biçimidir ve uzman kontrolünde tedavi ile bertaraf edilebilinir.

Eckhart Tolle, Ego konusunda çok doğru sonuçlara varmış: “Ego her şeyi kişisel olarak algılar, duygular yükse­lir, savunmacılık devreye girer ve hatta saldırganlık oluşabilir. Peki egonun savunduğu şey gerçekle bir ilgisi varmıdır? Bunun yanıtı hayır, ger­çek olan bir şeyin savunulmaya ihtiyacı yoktur.

Başkalarının egolarına karşı tepkisiz kalmak, kendi içinizdeki egoyu yok etmek adına yapılabilecek en etkili yöntem­dir. Başkalarındaki egoya tepki vermeyerek, ister istemez farkındalığı ortaya çıkarırsınız, bu da şartlanmaya karşı şartlanmamış bilinçtir. Ama ancak başka biri­nin davranışının, kendi egosundan kaynaklandığını anladığı­nız zaman, tam bir tepkisizlik durumunda olabilirsiniz. Tepkisiz­lik zayıflık değil, gerçek güçtür. Tepkisizliğin diğer bir adı da bağışlamaktır. Bağışlamak, bir şeyi görmezden gelmek, daha doğrusu onun içinden bakarak diğer tara­fını görmektir. Egonun diğer tarafına bakabildiğinizde, her insanın özünde bulunan aklı görürsünüz. (Eckhart Tolle)”

Hayvan Hakları mücadelesi hiçbir grubun, derneğin veya Federasyonun tekelinde değil. Aslında egoları için bu camiada olanlardan kurtularak daha örgütlü ve kurumsal güç haline gelinebilinir. Sahipsiz canlar için çok daha yararlı çabalar ve eylemler gerçekleştirilebilinir. Hep birlikte ve sabırla bu yolda ben ve biz demeden; “hep birlikte” diyerek bunu başarabiliriz.

Şapkayı önümüze koyup; “biz bu hataları yaptık” özeleştirisini vermek en büyük meziyettir.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurlasan Demirkol
Nurlasan Demirkol - 3 ay Önce

Bravo cok güzel özetlemissiniz, ama bence bu hasta ruhlarla ugrasmayip dogru insanlarla örgütlenin derim.

Berna Yıldız
Berna Yıldız - 3 ay Önce

Ağzınıza Sağlık ne güzel anlatmışsınız

cyberturk.biz