KAZIK!


Öteden beri bu işi çözemedik. Bereketli tarım topraklarımızda maşallah neredeyse her ürün yetişiyor. Türkiye’nin en önemli tarım bölgesinde yaşıyoruz. Mısırı, pamuğu, soyası, buğdayı, yer fıstığı ve daha neleri var…
Hem de en önemli üretim merkeziyiz.
Narenciyede de öyle…
Türkiye ihtiyacının 3’te birini karşılıyoruz Adana topraklarında…
Karşılamasına karşılıyoruz da turfana hasadından sonra sefilleri oynuyoruz.
Çiftçi tarladan halihazırda 1.5 liraya limon veriyor. Erkenci hasattan sonra fiyatları düşüşe geçen mandalina ise 50 kuruştan tarlada alıcı buluyor.
Adana dışına çıkın bakın…
Limon, mandalina ve sezonu gelince göreceksiniz ki portakal ne yazık ki fahiş fiyatlarla tüketiciye ulaşıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir’in de belirttiği gibi nakliye, ambalajlama, depolama, aracı masrafları ve satıcı karları derken fiyatlar neredeyse 10 misline kadar çıkıyor. Karademir iyimser bir deyişle 7 misli diyor ama ben 15 mislini de gördüm. Örneğin İstanbul İstiklal Caddesi’nde kilosu 15 liradan portakala rastladım. Abartmıyorum, yanlış okumadınız geçtiğimiz yıl tam 15 liraya portakal satıyorlardı. 
Bu yıl gidin bakın, yine göreceksiniz…
Yine Türkiye’nin tatil yerlerine bir göz atın! Bir bardak portakal suyunun 8-10 liradan alıcı bulduğunu göreceksiniz. 
Bizim çiftçimiz binbir emekle, dertle, tasayla, kederle kaliteli ürün yetiştiriyor. İlk hasatta 3-5 kuruş kar etmeye çalışıyor, sonrasında onu bile bulamıyor ve nakavt!
Ürün tarlada kalıyor.
Adanalı birçok çiftçinin narenciye bahçelerindeki ağaçları kestiğini de hatırlıyoruz. Zarar ettiği gerekçesiyle bahçesindeki ağaçlarını kesen Serkan Kınacı’yı göz önüne getirin. Geçmiş yılda haberini yapmaya gittiğimiz portakal üreticisi Serkan Kınacı, şimdilerde ne işle meşgul bilmiyoruz. 
Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamak mümkün değil…
Bir taraftan tüm Türkiye’yi narenciye ürünü tüketmeye davet ediyoruz. Diğer taraftan üreticinin neredeyse zararına sunduğu ürünü Adana dışında 10-15 katına satıyoruz.
Sadece narenciyede değil tüm yaş sebze ve meyvede aynı sorun yaşanıyor aslında!
Çiftçi örgütlenme yolunu seçmeyip kendi söküğünü kendisi dikmezse üretici de tüketici de kazıklanmaya devam edecek!
Bizden söylemesi…

YORUM EKLE