Adana Film Festivalinde Kısa film yarışması jurisi belli oldu

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "23.Uluslararası Adana Film Festivali" kapsamında yapılacak “Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması” ve “Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması” Jüri üyeleri açıklandı.

Adana Film Festivalinde Kısa film yarışması jurisi belli oldu
banner560

19 - 25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek, 23. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında yapılacak “Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması”  ve “Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması”nda, finale kalan eserleri değerlendirecek jüri üyeleri belli oldu.
Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nda film dergisi "Synchronos Kinimatografos"un yönetmeni olan, günlük  "Avghi" gazetesinde film ve televizyon eleştirmenliği yapan, "ERT" kanalında haftalık sine-kulübün yapımcılığını üstlenen, "Uluslararası Selanik Film Festivali"’nin bir dönem yöneticiliğinde bulunan ve 2007’den bu yana Avrupa Parlamentosu "Lux Prize Komitesi"nin kurucu üyesi olan Michel DEMOPOULOS, yarışmanın ilk jüri üyesi olarak karşımıza çıkıyor. Belgesel programcısı ve yapımcısı olan, kısa filmleri içeren gezici program "Doxita"da kurucu ve küratör olarak görev yapan,  "Full Frame Documentary Festival", "True/False" ile "Duke University Screen Society" gibi festivaller ve organizasyonlar için programlar gerçekleştiren, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kalkınma Planı, Bölgesel Doğu Avrupa ve Orta Asya projesinde iletişim ve multi-medya uzmanı olarak çalışan Karen CIRILLO ise finalistleri değerlendirecek bir diğer isim. "Filler ve Çimen", "Duvara Karşı", "Hırsız Var",  "Yaşamın Kıyısında", "Son Umut" gibi çeşitli filmlere yapımcı ve ortak yapımcı olarak imza atan, birçok filmin senaryo ekibinde bulunan, 2000 yılından başlayarak çeşitli üniversitelerde yapım dersleri veren ve kendi yapım şirketinde çalışmalarına devam eden Ali AKDENİZ, yine yarışmanın jüri üyeleri arasında olacak. "Türk Usulü ","Öyle Bir Geçer Zaman ki'' , “Ulan Istanbul”,” Flinta”, “Senden Bana Kalan”, “Yeter” gibi sinema ve TV dizilerinden tanıdığımız, on beşten fazla tiyatro oyununda rol almış, Avrupa Kalite Ödülleri (2011) ve World Consumer Ödülleri (2012) kapsamında "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nün sahibi  Wilma ELLES ile 1968’de Türkiye’deki ilk kısa film festivali olan "Hisar Kısa Film Festivali"nin düzenleyicileri arasında yer alan, çeşitli konularda belgeseller üreten, ülkemizin "Belgesel Sinemacılar Birliği" yönetim kurulu üyeliği ve "İstanbul 1001 Belgesel Film Festivali" direktörlüğünü yürütmüş, belgesel film yönetmeni Nurdan ARCA ise, yarışmanın diğer jüri üyeleri olacak.

Ülkemizdeki Güzel Sanatlar ve İletişim Fakülteleri'ne devam eden öğrencilerin katılabildiği "Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması"nda ise, araştırmaları değişik birçok yayın organlarında yayımlanan,  Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı,  Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Pof. Dr. Zakir AVŞAR, yarışmada finalistleri değerlendirecek isimler arasında. "Gözümün Nuru" filmi ile 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde ve 25. Uluslararası Ankara Film Festivali'nde "En İyi Kurgu", "Orman'", filmi ile 9. Uluslararası Londra Yönetmenlerin Dünya Sineması Festivali'nde, "Yabancı Dilde En İyi Kurgu" ve "Kalandar Soğuğu" filmi ile 35. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde "En İyi Kurgu" ödüllerine sahip Ali AGA yarışmanın bir diğer jüri üyesi.  "Yıldız Kısa Film Festivali"nin kurucularından olan, kısa film üzerine workshoplar düzenleyen, TRT'de metin yazarlığı yapan, birçok kanalda çeşitli programlarda görev alan, SİYAD üyesi, sinema yazarı ve Popüler Sinema Genel Yayın Yönetmeni Fırat SAYICI, yine yarışmanın jüri üyeleri arasında olacak.  "Şehir Tiyatrosu" ve "Devlet Tiyatrosu"nda çeşitli oyunlarda görev alan, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde oyunculuk ve diksiyon dersleri veren, "Yeter",  "Kümes", "Serçe Sarayı", "Üzgünüm Leyla" filmlerindeki performanslarıyla beğeni kazanan oyuncu  Selen DOMAÇ ile 2005 yılında yönetmen yardımcısı olarak başladığı kariyerine, film sektöründe bir çok dizi ve sinema filminde yardımcı yönetmen olarak devam eden yönettiği “Yarım” isimli  film ile "22. Adana Uluslararası Film Festivali"nden ödülle dönen, Çağıl Nurhak AYDOĞDU KILIÇ ise yarışmada jüri üyesi olarak görev yapacak diğer isimler.

Ulusal Öğrenci filmleri yarışmasında kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma dallarında 32 film yarışacak. Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışmasında ise, yine aynı dallarda 66 film jüri önüne çıkacak.

Her iki yarışmada, kendi kategorilerinde 'En İyi Film' seçilen eserler sahiplerine ödülleri, 24 Eylül Cumartesi akşamı yapılacak, Ödül Töreninde verilecek. 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2016, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner572