ÇDSO'dan Atatürk'ü anma konseri

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO) Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 78. Ölüm Yıl Dönmü Konseri’ni 11 Kasım 2016 cuma akşamı saat 20.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salaonu’nda farklı bir konser gerçekleştirerek saygıyla andı.

ÇDSO'dan Atatürk'ü anma konseri
banner560

Adanalı sanat severlerin beğeniyle takip ettiği orkestra şefi Antonio PIROLLI yönetiminde gerçekleşen konser, bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
       Programın ilk yarısında Devlet Sanatçısı Ayşegül SARICA ve yine Devlet Sanatçısı Hüseyin SERMET solist olarak yer aldılar ve W.A.Mozart’ın “İki Piyano Konçertosu” nu seslendirdiler. İkinci yarıda piyanist A.Çağlar ARSU’nun bestelemiş olduğu  “AURATORIO” çağdaş eserini iki piyanoda Hüseyin SERMET, Ani SAZAK ARSU, Ayşegül SARICA VE Jerfı AJI eserin dünya prömiyerini gerçekleştirdiler. Bestenin karmaşık fakat yalın, zorlayıcı fakat anlaşılır yapısı hem orkestra hem de solistler için ciddi bir odaklanmayı kaçınılmaz hale getirdi.
      Bu anlamlı konserin sonunda Jerfi AJI ve Hüseyin SERMET  F.Poulenc’in “İki Piyano Konçertosu”nu izleyicilere sundular.     
  ÇDSO:
     Çukurova Devlet Senfoni Okestrası 1988 yılında kurulmuştur.17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO,Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir.Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Flarmoni derneğinin katkıları ile konserlerini gerçekleştirmektedir.Bugün dışardan ek takviyeler ile 70 ‘e ulaşan sanatçısıyla topluma klasik müzik sevgisi aşılayan ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyrak,köylerde,  cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında  klasik müzik konserleri vermektedir.ÇDSO uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner578