İdil Biret konserinin iptaline tepki

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, Adana Valiliği’nin güvenlik gerekçesiyle İdil Biret’in konseri dahil bütün etkinlikleri iptal etmesine tepki gösterdi.

İdil Biret konserinin iptaline tepki
banner560

Hükümetin yapacağı açılışların hiçbir şekilde ertelenmediğini vurgulayan Özdiş, “Etkinliği AKP yaparsa güvenlik sağlanıyor ama onun dışındaki her şey yasak ve tehlikeli. Böyle bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. Şahsım adına İdil Biret’ten ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’ndan özür diliyorum” dedi.

/ ANKARA
CHP’li Özdiş yaptığı basın açıklamasında, 5 Ocak gününün Adana için önemli ve özel bir gün olduğunu, ayrıca bu günün Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın da kuruluş günü olduğunu anımsattı. Özdiş, “Bu önemli günde Adanamıza teşrif etmiş, dünyaca ünlü piyanistimiz ve Devlet Sanatçısı İdil Biret’in Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu’nda konseri vardı. Bir gün önce provası dahi yapılan bu çok önemli konser Adana Valiliği tarafından genel güvenlik gerekçesiyle iptal edilmiştir” dedi.

HÜKÜMET ETKİNLİKLERİNDE GÜVENLİK TAM, GERİ KALANLAR TEHLİKELİ!
Ülkemizin geçirdiği terör dolu günlerde güvenlik endişesinin doğru olduğunu ifade eden Özdiş, şöyle devam etti:
“Ne var ki hükümetin yaptığı herhangi bir açılışın bugüne kadar ertelendiğini görmedik. İstanbul’daki 3. Köprü, Avrasya Tüneli veya çeşitli açılışlar ertelenmiyor, hatta daha bugün Ankara’da Keçiören Metrosunun açılışı yapıldı. Etkinliği AKP yaparsa güvenlik sağlanıyor ama onun dışındaki her şey yasak ve tehlikeli. Böyle bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. İdil Biret gibi dünyaca ünlü bir sanatçının Adana’ya teşrif etmesi bile Adana için büyük bir onurken, Adana Valiliği ve Adana Emniyeti yaklaşık 500 kişi kapasiteli bir salonun güvenliğini nasıl sağlayamıyor?”

İDİL BİRET’İ DAHA ‘GÜVENLİ’ GÜNLERDE AĞIRLAYALIM
Şahsı adına İdil Biret’ten ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasından özür dileyen İbrahim Özdiş, ilerleyen daha ‘güvenli’ günlerde İdil Biret’i Adana’da tekrar konuk etmek istediklerini ifade etti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER