Selami Büyüknisan'dan Fotoğraf sergisi

Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) Yönetim Kurulu Üyesi Dişhekimi Selami Büyüknisan, Siyah Beyaz fotoğraflardan oluşan “Ünsüz Yüz +Siz” adlı sergisini AFAD’da açtı. Sergiye hekim, dişhekimi ve sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Selami Büyüknisan'dan Fotoğraf sergisi


 

SERGİNİN AURASI ‘AYNA’

2009 ve 2012 yıllarında Almanya Bremen de İlker Maga’nın küratörlüğünde iki karma fotoğraf sergisine de katılan fotoğraf sanatçısı dişhekimi Selami Büyüknisan, “Yaklaşık 12 yıllık uğraşın ürünü olan bu fotoğrafları; İran, Suriye, Kıbrıs ve Türkiye’de çektim. 41+ fotoğraf var. Yani 41 fotoğraf ve bu fotoğrafların sonunda bir ayna var. Böylece sergiyi her gezen kişi bir de kendi portresini bırakmış olacak. Bu nedenle serginin adını ‘’Ünsüz Yüz +Siz’’ koydum. Bu serginin aurası ‘ayna’ ve aynadaki ‘sizlerin portresidir’. Fotoğraflarımı siyah beyaz sergiliyorum, çünkü renkli fotoğraflarda renkler öne çıktığı için konu ya da anlatılmak istenen ikinci planda kalıyor. Ama siyah beyaz fotoğraflarda gri ve tonları dışında renk olmadığından doğrudan konunun kendisine odaklanılıyor. Daha dramatik bir etki yaratıyor diye düşünüyorum. Bu serginin tohumları Fransız yazar Armand Mattelart’ın ‘’Beyin İğfal Şebekesi, Uluslararası Reklamcılık’’ adlı kitabını okumamla atıldı.” diye konuştu.

 

banner625

İNSANLAR AYNILAŞIYOR

Sistemin herkesi ve her şeyi ötekileştirdiğine dikkat çeken Büyüknisan,”Yazılı ve görsel medya, insanları tektipleştirmeye çalışıyor. Bir tek ürünün reklamı yapılırken ‘kendinizde fark yaratın!’’ deniliyor. Bu slogan her kesime söylendiği için, herkes o ürün üzerinden kendinde fark yaratırken aynı şeyi yapmaya çalıştıklarının farkında değiller. Dolayısıyla aynılaşıyorlar. Aynı düşünce kalıpları içine giriyorlar.  Sistemin, kıtaları sınırlara, toplumları ırklara ve mezheplere böldüğü, insanlığı kadın ve erkeğe indirgediği yetmezmiş gibi kişilikleri de bölüyor. Kendi içimizde  çatışmalar yaşıyoruz. Bir günde gösterilen onlarca dizilerdeki parasal zenginlik ve yaşam şekli, içinde bulunduğumuz hangi aile tipine uymaktadır? Bunları sorgulamamız gerekiyor. İşte size ‘ayna’! Uyumamak, farkında olmak ve aynılaşmamak için...” şeklinde konuştu.

Sergi Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği sergi salonunda 13 Nisan'a kadar izlenime açık olacağı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2013, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz