ODA SEÇİMLERİ VE ADANA EKONOMİSİ

Sanayi ve tarımın başkenti olarak dillere pelesenk olan Adana’da şimdilerde bu güzel yakıştırmalardan pek de eser yok. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yeterli oranda temsil edilemiyoruz. Organize Sanayi Bölgemiz ihracatın büyük bölümünü karşılıyor ancak ihracat rakamlarımız düşük olduğu için bu gelişimin bir övünç kaynağı olarak lanse edilmesini doğru bulmuyorum.
Pamuk ekim alanları daraldıkça daraldı. Mısır, buğday ve ayçiçeğine yönelen çiftçimize hasat öncesi yapılan ithalat darbesi tarım sektörünü de büyük bir endişeye sevketti. Fabrikaların tek tek kapandığını tüm Türkiye biliyor artık. Bu konuda tez bile yazılmıştır belki… İşsizliğin başlıca etkenlerinden biri de bu fabrikaların tek tek kapanması oldu. Adana’da ekonomik darboğazdan kaynaklı aile sorunları, kavgalar da haliyle artmaya başladı.
Adana ekonomik paydaşları Ekim’den itibaren gerçekleşecek seçimler için şimdiden sıkı bir çalışma programına girdi. Adana Ticaret Odası’nda mevcut başkan Atilla Menevşe’nin yanı sıra Başkanvekili Mehmet Şahbaz, Meclis Başkanı Tarkan Kulak ve eski başkan Şaban Baş’ın kesin olarak aday olduğunu biliyoruz. Halil Avcı’nın da başkan adayı olabileceği konuşuluyor.
Aynı şekilde Adana Sanayi Odası ve Adana Ticaret Borsası’nda da seçim heyecanı yaşanacak. ADASO ve ATB’de de değişik grupların başkanlık için nabız yoklamaya başladığı gelen duyumlar arasında. Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Sa-Su Su Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz’ın da Adana Ticaret Borsası Başkanlığı’na aday olacağını biliyoruz. Adana Sanayi Odası’ndaki gelişmeleri de yakından takip edeceğiz.
İş dünyasında Adana’yı temsil eden, üretim ve istihdam sağlayan iş insanlarının güzide ekonomik kuruluşlarda başkan ve yönetime aday olmaları kent adına önemli kazanımlardır. Bu kent sayesinde ekmek yiyen, kent ve halk ekonomisine katkıda bulunan değerli iş insanlarının ekonomik sorunları çözme iddiasıyla yola çıkması takdir edilecek davranıştır. 
Bu gerçeklik ışığında sorunlarla, işsizlikle ve sıcaklarla kavrulan Adana’nın düzlüğe çıkması için çok çalışmaları gerektiğini de hatırlatmakta fayda görüyoruz. Değerli başkanlar, değerli başkan ve yönetim kurulu adayları; memleketin halini görüyorsunuz. Her şey ortada… Lütfen zaman öldürmek için, protokolde yer almak için ya da prestij sağlamak için bu değerli koltukları işgal etmeyin. İsmi geçen hiç kimseyi bu olumsuzlukla itham etmiyorum. Sadece son derece önemli ekonomik virajda göreve gelecek olanlara önceden masumane uyarıda bulunmak istiyorum.
Bu kentin iş insanlarına, Türkiye’de söz sahibi olacak ekonomik kuruluşlara, ihracata, üretime, istihdama her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. En önemlisi ne biliyor musunuz? Gençlerimiz işsiz. Eğitimlisi de işsiz, eğitimsizi de…
Hepinize başarılar diliyorum.
Yolculuğunuz kent adına, gençler adına, ekonomi adına hayırlı olsun.

YORUM EKLE