Balcalı'nın bilim insanlarına uluslararası davet

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Akademisyenlerinin yaptığı başarılı çalışmalar uluslararası alanda da büyük takdir topluyor ve bu başarılı çalışmaları gerçekleştiren Akademisyen Hekimler, yurt dışında bulunan çeşitli hastanelerden davetler alıyor.

Balcalı'nın bilim insanlarına uluslararası davet

Bu çerçevede Dubai’de bulunan Al Qassimi Hastanesi’ne Hastane Direktörü ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Arif El Nooryani tarafından davet edilen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mesut Demir’in desteklediği operasyonda Hastane Direktörü ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Arif El Nooryani yine aynı Hastane’nin Kardiyoloji Uzmanı Dr. Wael El Abbasi ile birlikte bir hastaya tavi işlemi gerçekleştirildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mesut Demir tavi işlemi konusunda klinik olarak çok önemli bir noktada olduklarını belirterek, başarılı sonuçlara imza attıklarının altını çizdi. Demir tavi konusunda ki başarılarının uluslararası alanda da ses getirdiğinin altını çizerek bir çok ülkedeki hastanelere bu amaçla destek verdiklerini Dubai örneğinin bunlardan sadece biri olduğuna dikkati çekti.

banner625

Tavi’nin İngilizce ”transcatheter aortic valve implantation” ın kısaltması olduğuna vurgu yapan Mesut Demir, bu yöntemin kateterler kullanarak aort kalp kapağı yerleştirilmesi diye de ifade edilebileceğine, tavinin kalpte aort kapak darlığı (tıbbi adıyla aort stenozu) olan insanların açık kalp ameliyatı ile tedavi edilmeleri yüksek riskli bulunduğunda uygulanması önerilen bir girişim olduğunun da altını çizdi. Tavi’nin tercihen kasık damarı yoluyla vücuda girerek yapıldığına işaret eden Demir, sözlerine şöyle edvam etti “Kasık damarından yapıldığında kalp anjiyosu veya balon /stent işleminde olduğu gibi kasıktan kalbe ulaşıp, teller ve balonlar kullanılarak kalp kapağı içine yeni kapak yerleştirilir. Kasıktan yapıldığı takdirde genel anestezi, yani narkoz gerektirmemektedir. Göğüs kafesinin kesilmesi gerekmeden yapılmaktadır. Hastanın iyileşme dönemi kısalmıştır. Hasta 3-4 gün içinde evine gönderilir Hasta kalp-damar cerrahı- kardiyolojı ve anestezi den oluşan bir ekip tarafından değerlendirilip işlemin yapılıp yapılmayacağı karar verilmektedir” 

Dubai’de bulunan Al Qassimi Hastanesi’n de ki hastanın tavi işlemine de hastane yetkililerinin daveti üzerine destek verdiklerini anlatan Demir, Hastane’de görev yapan Doktor arkadaşlara da kendi tecrübelerini gerek teorik gerekse pratik yollarla göstermeye gayret ettiklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner669

cyberturk.biz