Bayramda et tüketirken bunlara dikkat edin!

Kurban bayramı sürecinde fazla et tüketimi mide, kalp hastalıkları, sindirim problemleri gibi ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebiliyor.

Bayramda et tüketirken bunlara dikkat edin!
banner560

Bayram süresince kontrolsüz şekilde yemek yeme eğilimi gösteren kişilerin sağlığını riske attığını söyleyen Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, özellikle kronik rahatsızlığı olanların bayramda beslenmelerine çok daha fazla dikkat etmelerini söyledi.

Pişirme yöntemine dikkat edilmeli 
Kurban etlerinin pişirme yöntemi oldukça önem taşıyor. Pişirme yöntemi olarak mümkünse haşlama, buğulama ve fırınlamanın tercih edilmesini, kızartma ile kavurmadan kaçınılması gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, “Kavurma için ‘Bayram sabahlarının olmazsa olmazı’ diyorsanız, pişirirken içine ekstra yağ koymaktan kaçmalısınız. Bunun yanında yemeği hayvanın içyağları ve kuyruk yağı ilave etmeden sadece kendi yağıyla kısık ateşte pişirmelisiniz. Tüm et çeşitlerini pişirirken içine ekstra tereyağı, margarin veya herhangi bir sıvıyağ eklemeden, sadece kendi yağlarıyla pişirmeye özen göstermelisiniz” diyor. 

Et ile bol salata yenmeli 
Kırmızı et yüksek hayvansal protein ile beraber; demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri ile vitamin A, B1, B6, B12 içeriyor. Ancak kırmızı etin C ve E vitaminlerinden yoksun olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, bu eksikliği tamamlamak amaçlı sebze ve salata tüketimine de sağlıklı beslenme adına özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor. Kırmızı etin doymuş yağ içeriğinden dolayı özellikle şişmanlık, kalp-damar, hipertansiyon, böbrek ve diyabet sorunu olanlar ile mide rahatsızlığı yaşayan kişilerin kurban eti tüketimine dikkat etmesi önem taşıyor.

24 saat sonra tüketilmeli 
Kurban etinin sindirimi zor olan bir besin olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, dinlendirilmeden yenilen etlerdeki sertliğin hem sindirimde hem de pişirmede zorluk yarattığını ifade ediyor. Sindirimde zorluk yaşamamak için, şişkinlik, hazımsızlık gibi mide ve bağırsak rahatsızlığı olan kişilerin kurban etlerini kesildikten 24 saat sonra tüketmelerini öneriyor.

Öğle öğünü tercih edilmeli
Kurban bayramı ile birlikte sakatat tüketimi de artıyor. Kolesterol ve kalp-damar rahatsızlığı yaşayan kişilerin sakatat tüketmemesi gerektiğini anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, “Et tüketimini öğle öğününde yaptıktan sonra akşam için zeytinyağlı sebze veya kurubaklagil yemekleri tercih etmeli, mümkünse yanında da yoğurt ve yeşil salatayı eksik etmemelisiniz” diyor.

Çözülen et tekrar dondurulmamalı 
Kurban etlerinin muhafaza edilmesi ve doğru saklama şekli sağlık açısından oldukça önemli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, kurban etlerinin tek seferde pişirmelik miktarlara bölünüp küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetleri ya da yağlı kağıtlar ile buzluklarda veya derin dondurucularda saklanması gerektiğini söylüyor. Pişirmek için buzluktan çıkarılan etlerin buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmesi, çözdürülen etin hemen pişirilmesi ve tekrar dondurulmaması önem taşıyor. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER