Çocuklarda ileri yaşam desteği kursu

Amerikan Kalp Birliği bünyesinde düzenlenen “Çocuklarda İleri Yaşam Desteği Kursu (PALS)” bu konuda Türkiye’de ki 2 merkezden biri olan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi tarafından gerçekleştirildi.

Çocuklarda ileri yaşam desteği kursu

Kısa adı AHA olan Amerikan Kalp Birliği bünyesinde düzlenen “Çocuklarda İleri Yaşam Desteği Kursu (PALS” Türkiye’nin çeşitli sağlık kuruluşlarından doktorların katılımıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi tarafından gerçekleştirildi.

banner625
Kurs Başkanlığı’nı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş Başkan Yardımcılığını ise Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Acil Ünitesi sorumlusu Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz’ın yaptığı kursa ayrıca “Çocuklarda İleri Yaşam Desteği” konusunda öncülük etmiş bir isim olan 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Bölümünden Prof. Dr. Tolga Fikri Köroğlu ve Prof. Dr. Murat Duman’da destek verdi.

Kursta teorik ve uygulamalı olmak üzere “Çocuklarda İleri Yaşam Desteği” konusunda son derece önemli bilgiler verilirken, Türkiye’nin çeşitli sağlık kuruluşlarında katılan 5 doktor kurs eğiticiliği eğitimi aldı. 12 doktor ise “İleri Yaşam Desteği” konusunda eğitim aldı.

“Çocuklarda İleri Yaşam Kursu”nun Başkanlığını yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş, Çocuklarda ileri yaşam desteğinin son derece önemli olduğunu, özellikle anlık ve acil müdahalelerin Hayat kurtardığına dikkati çekerek, çocuklarda ileri yaşam desteği konusundaki son gelişme ve uygulamaları kursiyerlere anlattıklarını söyledi. Yıldızdaş, kursa tam olarak katılan, gerekli becerileri edinen, yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olan katılımcılara "AHA/AAP PALS Provider" kimlik kartı ve sertifikasının verildiğini, bu sertifikanın dünyada geçerliliği olan bir sertifika olduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner669

cyberturk.biz