Diş Hekimlerine Akılcı İlaç Kullanımı Anlatıldı

Adana İl Sağlık Müdürlüğü ile Adana Diş Hekimleri Odası işbirliği ile “Akılcı İlaç Kullanımı” semineri verildi. Seminere Uzm. Dr. Gülistan Gül Işıkder konuşmacı olarak katıldı.

Diş Hekimlerine Akılcı İlaç Kullanımı Anlatıldı
banner560

Aladağ Kız Yurdundaki yangın faciasının canlarını yaktığını söyleyerek toplantının açılış konuşmasını yapan Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “Türkiye’de kızların okula gönderilmediği ve kızların okuma oranı en düşük olduğu bir ortamda kızlarını binbir güçlükle okutmak isteyen anne ve babaların emanet ettikleri yurtta yaşanan bu olay kabul edilecek gibi değil. İhmailler olduğunu düşündüğüm nedenlerden dolayı feci kayıplar yaşandı. Bizler gibi tüm ülke yasa boğuldu. 1-2 diş hekiminin çalıştığı muayenehaneleri açarken İtfaiye Ruhsatı, yangın sensörleri, vb sıkı denetimler yapılırkenki bu yapılanlara itirazımız yok. Olması gerekir. Ama onlarca belki yüzlerce öğrencinin barındığı yurtlarda denetimler daha da sıkı yapılmalıdır. Yaşanan suistimal 12 canımızı aldı. 24 canımızda yaraladı. 80 milyon insanımızın yüreğini parçaladı. TDB olarak yaraları sarma çabamız var. Bunu resmi kanallardan yapacağız. Yangın faciasında yaşamını yitiren canlarımıza rahmet, yaralılarımıza şifa, ailelerede sabır diliyorum. Bu gün burada İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte ortak hareket ederek akılcı ilaç kullanımıyla ilgili bilgilendirme çalışması yapıyoruz. Bu konuda bizleri aydınlatacak olan hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.

DR. IŞIKDER, “AMAÇ; İLACI DOĞRU KULLANMADA FARKINDALIK YARATMAK”
Sağlık İl Müdürlüğü olarak ilacın doğru kullanılmasında farkındalık yaratılması için değişik meslek grubları ile çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Uzman Dr. Gülistan Gül Işıkder, yaptığı konuşmada “İlacı eksik yada fazla kullanmamak gerekir. Akılcı ilaç kullanımı ilk kez Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1985 yılında yapılmıştır. Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre; uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanmaktadır. Uygun olmayan ilaç kullanım şekilleri; Çoklu ilaç kullanımı, İlaçların gereksiz ve aşırı kullanımı, Klinik rehberlere uyumsuz tedavi seçimi, Piyasaya yeni çıkan ilaçların uygunsuz tercihi, İlaç kullanımında özensiz davranılması (uygulama yolu, süre, doz..), Uygunsuz kişisel tedavilere başvurulması, Gereksiz yere antibiyotik tüketimi, Gereksiz yere enjeksiyon önerilmesi, Gereksiz ve uygunsuz vitamin kullanımı, Bilinçsiz gıda takviyesi ve bitkisel ürünlerin kullanımı, İlaç-ilaç etkileşimleri ve besin-ilaç etkileşimlerinin ihmal edilmesidir” diye konuşan Uzm. Dr. Işıkder, akılcı olmayan ilaç kullanımında hastaların tedaviye uyuncunun azalmasına, İlaç etkileşimlerine, Bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, Hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, Advers olay görülme sıklığının artmasına ve Tedavi maliyetlerinin artmasına neden olabileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER