banner654

Dt. Fatih Güler, “Sahte dişçi problemini çözün”

Adana Dişhekimleri Odası’nda düzenlenen “Radyasyon” konulu seminerin açılış konuşmasında Sağlık Bakanı’na seslenen Adana Dişhekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “Obeziteye savaş açtınız, sigaraya savaş açtınız, destekliyoruz. Peki, neden sahte dişçi problemini çözmüyorsunuz?” diyerek çözüm bulunmasını istedi.

Dt. Fatih Güler, “Sahte dişçi problemini çözün”

Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Radyolojisi Anabilim Dalından Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Öztunç’un konuşmacı olarak katıldığı seminerin açılış konuşmasını yapan Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, Sağlık Bakanlığı’nın muayenehane denetimi adı altında yıllardır kurulmuş, zaten çalışan, vergisini veren, sistemin içerisinde kayıtlı olan, Sağlık Müdürlüğü’nde kaydı olan dişhekimlerine ‘ben yeniden düzenleme yaptım.’ diyerek birçok evrakı yeni baştan istenmesine tepki gösterdi.

SİSTEMİN İÇERİSİNDE EĞİTİMLİ, KAYITLI OLANIN ÜZERİNE GİDİLİYOR

Bir tarafta eğitimsiz sahte dişçi meselesi çözülmemişken, adil çalışan dişhekimlerine maddi külfet yüklendiğini ifade eden Başkan Dt. Fatih Güler, “Sağlık Bakanlığı yıllardır kamu sağlığı açısından obeziteye karşı önlem alıyor. Sigara yasağı getiriyor ki bunlar doğru işler. Ama bu memlekette eğitimsiz sahte dişçi meselesi çok ciddi oranda ortada dururken ve bu konuda hiçbir şey yapılmazken, bütün muayenehaneleri, poliklinikleri, ADSM’leri denetime alıyorlar. Atom Enerjisi, belediye, itfaiye gibi kurumlara ruhsat vermek için ciddi bedeller ödeniyor. Her kurum yakaladığında bizden para alıyor. Bu işler sadece gelir elde etmek için yapılan işler. Ben buradan Sağlık Bakanına sesleniyorum Türkiye’de obeziteye savaş açtınız, sigaraya savaş açtınız, destekliyoruz. Ama bu ülkede sahte dişçi problemini de çözeceğiz deyin ve çözün. Sahte dişçi problemini çözmek Sağlık Bakanlığı’nın asli görevidir. Bizler kayıtlıyız diye üzerimize geliyorlar ama kayıtlı olmayan sahte çalışanların üzerine gidilmiyor. Bu durumu hiç adil bulmadığım gibi isyan ediyorum.” diye konuştu.

 

X IŞINI, RADYASYON VE RÖNTGEN HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZİDİR

Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Radyolojisi Anabilim Dalından Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Öztunç, ”x ışını, radyasyon, röntgen ne derseniz deyin hayatımızın vazgeçilmezidir. Macera 1895 yılında röntgen ile başlıyor. Ve bir asrın geçmesine rağmen halen kullanılıyor hala ihtiyaç duyulan olmazsa olmazımızdır. Ama doğru kullanıldığı sürece. İnsanlar doğal yollarla zaten radyasyonu alıyor. Kulağının dibinden ayırmadığı cep telefonundan, izledikleri televizyonlardan, yapı malzemelerinden, ışın yayan bir sürü malzemeden radyasyon alıyorlar.%48 doğal yollarla radyasyon alınırken, %46 tıbbi amaçlı radyasyon, %3 nükleer denemeler, radyoaktif yağışlar, radyasyon sızıntıları ve %3 diğer nedenlerden radyasyon almaktayız.” dedi.

Seminere yoğun katılım gösteren dişhekimlerinin merak ettiği radyasyon nedir? Muayenehaneler de kullanılan röntgen cihazlarının yaydığı radyasyondan korunma yöntemleri, radyasyonun biyolojik etkilerinin neler olduğu, çeşitli kaynaklardan alınan radyasyon dozları ve süresi nelerdir? gibi sorularının yanıtlanmasının ardından Başkan Dt. Fatih Güler, verdiği değerli bilgilerden dolayı Prof. Dr. Haluk Öztunç’a teşekkür ederek plaket verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2015, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz